Konsensus rynkowy zakłada, że stopa referencyjna pozostanie na poziomie 0,5% w listopadzie, jednak rynki zaczęły dyskontować obniżkę kosztu pieniądza. Powodem do tego był niespodziewany spadek inflacji HICP w październiku w strefie euro do poziomu 0,7% z 1,1% w skali roku, istotnie poniżej celu inflacyjnego ECB na poziomie 2,0%. Z kolei rekordowo wysokie bezrobocie sprawia, że inwestorzy liczą na wsparcie ze strony ECB. Jest wysoce prawdopodobne, że w ten czwartek ECB zasygnalizuje obniżkę stóp. Wszelkie wypowiedzi członków ECB przed czwartkowym posiedzeniem dotyczące polityki monetarnej banku będą miały istotne znaczenie dla rynku. Szanse na rychłą obniżkę stóp w połączeniu z mniej gołębim komunikatem Fed z zeszłego tygodnia wpływają niekorzystnie na notowania wspólnej waluty. Nie bez znaczenia będzie również piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Sytuacja w tym sektorze pozostawia wiele do życzenia, jednak słabsze dane powinny w dalszym ciągu mieć negatywny wpływ na dolara, ponieważ będą oddalały perspektywę cięcia przez Fed QE3.

Dziś w nocy poznaliśmy październikowy odczyt indeksu PMI dla sektora usług w Chinach. Wskaźnik ten wzrósł do poziomu 56,3 pkt. z 55,4 pkt. miesiąc wcześniej i potwierdza stabilną sytuację chińskiej gospodarki. Opublikowane zostały również dobre dane z australijskiej gospodarki, gdzie sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 0,8% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4%. Zestawienie tych danych pomogło w odreagowaniu ostatnich spadków na parze AUDUSD.
Ostateczne odczyty wskaźników PMI dla sektora przemysłowego Niemczech i strefie euro wskazują naw zrost aktywności w październiku. Gorzej natomiast przedstawia się sytuacja we Włoszech i Francji, gdzie wskaźniki ten zanotowały spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca. EURUSD oscyluje w rejonie 1.35. Para jak na razie wybroniła wsparcie w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na poziomie 1,3440.

EURPLN

Po piątkowej wyprzedaży złotemu pomogły dzisiejsze dane na temat indeksu PMI dla przemysłu w październiku, który wzrósł najwyżej od 2,5 roku. Notowania eurozłotego powróciły do zakresu 4,16-4,20, którego dolne ograniczenie wyznacza silne wsparcie, natomiast górne ograniczenie silny opór. Na wykresie miesięcznym obowiązuje formacja trójkąta.

Reklama

EURUSD

Spadki na eurodolarze doprowadziły notowania w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na wykresie dziennym, które wyznacza silne wsparcie w rejonie 1,3440. Dziś obserwujemy ruch powrotny z tego poziomu. W średnim terminie trend pozostaje wzrostowy, a para utrzymuje się powyżej wsparcia w postaci 38,2% Fibo.

AUDUSD

Na AUDUSD obserwujemy powrót do wzrostów. Para wybroniła wsparcie w postaci zniesienia 38,2% Fibo całości ostatnich wzrostów na poziomie 0,9412. Najbliższy opór w skali dziennej wyznacza kinjun sen na poziomie 0,9518. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do ruchu w kierunku 0,96.