Padło stwierdzenie, że Fed jest gotów ograniczać program wsparcia gospodarki w kolejnych miesiącach, jeśli stan gospodarki na to pozwoli. Kluczową kwestią jest jednak to, że nie tylko poprawa kondycji na rynku pracy, ale również inne czynniki będą brane pod uwagę przy podejmowanie decyzji odnośnie ograniczania programu QE3. Idzie to w zgodzie zarówno ze stanowiskiem Yellen, jak i Bernanke, że Fed zwraca baczną uwagę również na koszty obecnej ultra luźnej polityki monetarnej. Czytając notatki można odnieść wrażenie, że Fed chciałby w miarę szybko zakończyć obecny program ilościowego luzowania wobec czego nie można obecnie wykluczać, że istotne decyzje zostaną podjęte już na grudniowym posiedzeniu. Choć wytyczne dotyczące przyszłej polityki monetarnej tzw. forward guidance nie zostały zmienione, to jednak protokół wskazuje na to, że temat ten powróci wraz z chwilą podjęcia decyzji o wychodzeniu z programu QE3.

Dolar istotnie zyskał na wartości w dniu wczorajszym. Na uwagę zasługuje silny spadek na eurodolarze, który miał miejsce jeszcze przed publikacją protokołu FOMC. Otóż serwis informacyjny Bloomberg podał powołując się na anonimowe źródło, że ECB rozważa wprowadzenie ujemnej stopy depozytowej, co przyczyniło się do silnej wyprzedaży euro. Rynek poważnie potraktował te spekulacje po tym jak Mario Draghi powiedział w swoim wystąpieniu, że bank centralny jest ‘technicznie przygotowany’ na obniżenie stopy depozytowej z poziomu zero procent, gdyby kondycja gospodarki tego wymagała. Temat ujemnych stóp w strefie euro powraca. Środowa sesja przyniosła zmianę w technicznym obrazie rynku. Eurodolar wybił się dołem z kanału wzrostowego i dziś testował okolice 1,34. Jak na razie obserwujemy lekkie odbicie z tego poziomu, do czego symptomem była publikacja wstępnych danych odnośnie indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i usług. Pozytywnie zaskoczył niemiecki wskaźnik PMI dla usług, który wzrósł powyżej oczekiwań do poziomu 54,5 pkt. w listopadzie. Generalnie słabsze dane niż zakładał konsensus rynkowy napłynęły z Francji, jednak nie jest to nowość w ostatnim czasie. Najbliższy opór wyznacza poziom 1,3480, a kluczowe dla dalszych losów EURUSD będzie to, czy para zajdzie poniżej poziomu 1,33 w najbliższym czasie. Widoczne dywergencje w perspektywach polityki monetarnej Fed i ECB skłaniają jednak do przypuszczeń, że kurs znajdzie się w najbliższych miesiącach poniżej listopadowego dołka z 2013 roku.

EURPLN

Złoty traci na wartości. EURPLN przetestował wczoraj opór w postaci linii kinjun i obecnie para handlowana jest tuż poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku. Techniczny układ jest dość neutralny, gdyż w dalszym ciągu para handlowana jest w zakresie wahań 4,16-4,20.

Reklama

EURUSD

EURUSD wyłamał się dołem z kanału wzrostowego i dziś testował okolice 1,34. Spadki wyhamowały w rejonie 61,8% zniesienia Fib całości listopadowej falki wzrostowej i jak na razie obserwujemy lekkie odbicie z tego poziomu. Obecnie silnym oporem są okolice 1,3480 i tam znów powinien pojawić się popyt na dolara.

AUDUSD

Na wykresie dziennym AUDUSD widoczna jest formacja RGR. W wyniku pogorszenia nastrojów wokół AUDa po publikacji słabszych danych na temat chińskiego indeksu PMI para przetestowała dziś linię szyi na poziomie 0,9270. Werbalne interwencje ze strony szefa RBA, a także bliska perspektywa ograniczania QE3 przez Fed powinny być impulsem do kontynuacji spadków.