Jak donosi TVN Warszawa, pracownicy firmy wykonawczej nie zostali dziś wpuszczeni na plac budowy wieżowca Złota. Spółka Orco potwierdziła, że umowa z generalnym wykonawcą, włoskim konsorcjum firm Inso i Consorzio Cooperative Costruzioni, została rozwiązana w poniedziałek. Głównym powodem decyzji inwestora była konieczność przyspieszenia prac na budowie. Zdaniem Orco, dotychczasowy wykonawca inwestycji nie gwarantował terminowego zakończenia prac budowlanych.

Plac budowy Złotej został teraz przejęty przez Orco. Spółka sama będzie prowadzić nadzór nad pracami budowlanymi. Kluczowi podwykonawcy i konsultanci będą kontynuować prace od początku 2014 roku – wynika z oświadczenia Orco, cytowanego przez TVN Warszawa.

Wieżowiec Złota ma 192 m wysokości i jest najwyższym apartamentowcem nie tylko w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. Obecnie zakończono już prace związane z montażem fasady budynku powyżej parteru, gotowa jest też izolacja, pokrycie dachu i instalacje. Inwestor liczy, że oddanie do Złota zostanie oddana do użytku do połowy przyszłego roku. 

116,73 mln euro straty. Złota ciągnie w dół wyniki Orco

Spółka Orco Property Group poinformowała dziś, że w okresie od I do III kwartału tego roku zanotowała 116,73 mln euro skonsolidowanej straty netto. Rok wcześniej strata wynosiła 34,33 mln euro. Strata operacyjna w okresie 9 miesięcy 2013 r. wyniosła 105,98 mln euro wobec 11,90 mln euro straty rok wcześniej. 

W reakcji na słabe wyniki finansowe kurs akcji Orco na warszawskiej giełdzie spadł na zamknięciu sesji o prawie 17 proc. do 7,81 zł.

Orco tłumaczy, że na wyniki operacyjne w znaczącym stopniu wpłynęły odpisy na utratę wartości w przypadku projektów Złota i Benice, straty związane z wyceną Suncani Hvar oraz odpisy związane z ryzykiem dotyczącym gwarancji i restrukturyzacji. Jak podaje spółka, Orco dokonało odpisów na łącznie 146 mln euro, w tym kwotę 74 mln euro na projekcie Złota 44 w celu "odzwierciedlenia ryzyka kosztów budowy i finansowania". 

>>> Czytaj też: Złota 44: najwyższy apartamentowiec w UE odsłonił swoje wnętrza

Sprzedano tylko 63 na 266 apartamentów

Jak na razie sprzedaż apartamentów w wieżowcu Orco idzie w ślimaczym tempie. Do tej pory sprzedano 63 z 266 lokali. Cena najdroższego i najwyżej położonego apartamentu w kompleksie Złota wynosi aż 65 tys. za mkw.

"W realizowanych projektach – Benice, Złota 44 w Europie Centralnej i Naunynstrasse 68 w Berlinie, portfel mieszkań wynosi 316, z czego 76 są objęte 'przyszłym nabyciem' lub rezerwacją. Ta liczba uwzględnia 266 lokali w Polsce (63 zakontraktowane). Wznowienie sprzedaży w Polsce odbyło się zgodnie z planem we wrześniu" – czytamy w raporcie finansowym spółki za dziewięć miesięcy 2013 r.

Orco Property Group jest inwestorem, deweloperem oraz zarządcą aktywów działającym na środkowoeuropejskim rynku nieruchomości i usług hotelarskich. Działa w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej, koncentrując się na rynku czeskim, węgierskim, polskim, rosyjskim, chorwackim, niemieckim i słowackim. Siedziba główna Orco Property Group mieści się w Luksemburgu, a firma notowana jest na Paryskiej Giełdzie Papierów Wartościowych na platformie Euronext, jak również na parkietach w Pradze, Warszawie i Budapeszcie.