W listopadzie odnotowano spadek do 53,9 pkt. z 55,4 pkt. (szacowano 55,0 pkt., a biorąc pod uwagę mocny ISM dla przemysłu, po cichu można było liczyć na więcej). Dodatkowo subindeks zatrudnienia spadł z 56,2 pkt. do 52,5 pkt., a cen płaconych do 52,2 pkt. z 56,1 pkt. To raczej nie sugeruje, że piątkowy odczyt NFP przekroczy 200 tys., a także każe zwrócić uwagę na brak znaczącej presji inflacyjnej. Innymi słowy, to argumenty, które mogą przemawiać za tym, że FED nie będzie się spieszył z redukcją QE3, zwłaszcza na grudniowym posiedzeniu. Tym samym są to argumenty, które podważają koncepcję umocnienia się dolara w grudniu (widać teraz, że sceptycyzm rynku po lepszym ISM dla przemysłu w poniedziałek mógł być uzasadniony). Niemniej zwolennicy dolara mogą czekać z decyzjami do czasu publikacji piątkowych wyliczeń Departamentu Pracy USA – pamiętamy, że niejeden raz „payrolle” rozjeżdżały się względem innych wskaźników.

Jutro wydarzeniem będzie konferencja prasowa szefa Europejskiego Banku Centralnego, po zakończonym posiedzeniu. Inwestorzy będą wsłuchiwać się w to, jak Mario Draghi odnosi się do potencjalnego ryzyka deflacyjnego w ciągu kilkunastu miesięcy, a także jak wygląda kwestia ewentualnego wprowadzenia ujemnej stopy od depozytów. Jeżeli ECB da do zrozumienia, iż są to obawy i spekulacje bez mocnych argumentów, to euro może wyraźnie odreagować.

Na dziennym wykresie EUR/USD widoczny jest istny przekładaniec. Widać, że rynek nie ma siły złamać wsparcia 1,3515-30 i przetestować 1,3490. To może sugerować, że jutro po konferencji ECB wrócimy w okolice 1,3600-1,3620.

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.