Według danych agencji nieruchomości Jones Lang LaSalle (JLL) w 2014 r. do użytku oddanych zostanie tam 50 tys. mkw. powierzchni, a w planach jest dalszych 80 tys. – Jeśli obecny trend budowy powierzchni biurowej będzie w Katowicach kontynuowany, to w 2015 r. miasto będzie w ścisłej krajowej czołówce rynku powierzchni biurowych – ocenił Robert Karniewski z agencji Colliers podczas konferencji Property Forum Katowice.
Według danych JLL powierzchnia biurowa w Katowicach na koniec III kw. wynosiła 304,2 tys. mkw. To dawało miastu szóste miejsce wśród największych krajowych aglomeracji. Ogromny wpływ na rozwój rynku biurowego mają tam usługi outsourcingowe dla biznesu.
– Przemysł outsourcingowy rośnie w Polsce, rok do roku, o ok. 20 proc. Ale w Katowicach jest to nawet 30 proc. – wskazuje Marcin Nowak, dyrektor zarządzający Centrum Operacyjnym Capgemini Polska. Grupa Capgemini specjalizuje się w m.in. konsultingu i outsourcingu usług.
Jednak poza Katowicami na Śląsku w zakresie powierzchni biurowej niewiele się dzieje. Arkadiusz Chęciński, członek zarządu województwa śląskiego, przestrzega przed lokowaniem wszystkich inwestycji w jednym miejscu, powołując się m.in. na badania, z których ma wynikać, że nadmiar instytucji i funkcji w jednym miejscu powoduje, iż spada standard życia mieszkańców. – Chodzi o większą równomierność rozwoju – przekonuje.
Reklama
Z takim poglądem nie zgadzała się większość dyskutantów katowickiego Property Forum.
– To biznes będzie decydował, gdzie chce się ulokować. Nic bardziej błędnego niż działać na rzecz równomiernego rozmieszczenia biznesu, bo on się sam właściwie rozkłada – uważa Piotr Uszok, prezydent Katowic.