Jest to najwyższa wartość wskaźnika od 4 lat, wynika z 24. edycji Raportu BIG, przygotowanego przez BIG InfoMonitor.

Poprawa wartości głównego indeksu trwa od 9 miesięcy, choć początek 2013 roku nie był łatwy. Oznacza to, że rośnie ocena poziomu bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej.

"Druga połowa roku stała pod znakiem wyraźnego ożywienia gospodarczego, ale nie spodziewaliśmy się, że tak szybko przełoży się ono na tak pozytywne opinie firm. W naszej ocenie, ważna jest stała poprawa nastrojów, wcześniej w przypadku jednorazowych wzrostów wskaźnika BIG, staraliśmy się tonować nastroje, teraz obserwujemy stały trend wzrostowy" - powiedział prezes BIG InfoMonitora Mariusz Hildebrand podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył, że wzrost indeksów dotyczył prawie wszystkich badanych sektorów, zaś wskaźnik BIG dla dostawców usług finansowych osiągnął najwyższy poziom w 6-letniej historii badania - 29,23 pkt. Zarówno firmy budowlane, jak i turystyczne, które mocno odczuły spowolnienie gospodarcze, od kilku miesięcy odczuwają poprawę, co może wskazywać, że najgorsze mają już za sobą.

Reklama

Pozytywne zmiany zachodzą także w sferze terminowych płatności. W ciągu ostatnich 3 miesięcy o 6 pkt proc. zwiększyła się grupa respondentów, która uważa nieterminowe regulowanie należności w ich branży za zjawisko występujące rzadko. Zdaniem 74% badanych, zatory płatnicze stanowią poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności.

Zdecydowanej poprawie uległa sytuacja przedsiębiorców, z których 19 proc. oczekuje na zaległe płatności, których suma przekracza 100 tys. zł - trzy miesiące temu odsetek ten był większy aż o 27 pkt proc.

Najwolniej płatności spływają do firm z branży budowlanej oraz przedsiębiorców (tylko 25 proc. otrzymuje 76-100 proc. płatności w terminie. Najmniejsze problemy z przeterminowanymi należnościami mają przedstawiciele sektora e-commerce.

Wskaźnik BIG może przyjmować wartości z zakresu od -100 do 100. Wzrost jego wartości oznacza poprawę oceny bezpieczeństwa działalności gospodarczej, natomiast spadek - pogorszenie sytuacji.

>>> Polecamy KUKE: Spada liczba upadłości wśród polskich firm