Odczyt rzędu 74 tys. etatów poza rolnictwem w grudniu, musiał wzbudzić spore obawy wśród dolarowych „byków”. Sytuacji nie poprawił fakt, że dane za listopad zrewidowano do 241 tys., a stopa bezrobocia w grudniu spadła do 6,7 proc. (w tym ostatnim przypadku to najpewniej efekt wypadnięcia sporej rzeszy osób ze statystyk).

Efektem było osłabienie się dolara do większości walut (wyjątkiem był kanadyjski dolar, gdzie publikowane w tym samym momencie dane z tamtejszego rynku pracy były jeszcze gorsze). Na EUR/USD widać mocny ruch w górę z okolic 1,3572, który w pierwszym momencie doprowadził do przetestowania okolic 1,3645-55. Kolejnym etapem może być rejon 1,37 do którego teraz zmierzamy. Oba te poziomy były wskazywane we wcześniejszych raportach.

Czy dolar może dalej mocno tracić? Niekoniecznie. Zerknijmy na wykres koszyka BOSSA USD. O oporze wokół 69,30 pkt. wspominałem już wcześniej. A także o możliwości zejścia poniżej 69 pkt. (komentarz z czwartku rano). Reakcja po danych z USA to spadek w rejon wsparcia 68,70 pkt. To jednocześnie początek szerszej strefy 68,50-68,70 pkt., która nie powinna zostać złamana.

To oznaczałoby, że EUR/USD nie będzie w stanie wyjść wyraźnie powyżej 1,3700-1,3710. Niewykluczone, że z tego poziomu zostanie wyprowadzona kolejna fala spadkowa na EUR/USD. Z punktu widzenia makro, to słabsze dane z USA są i będą w najbliższym czasie wynikiem sezonowym (pogoda) i tym samym nie powinny zmienić działań FED w kwestii cięcia QE3. Oczywiście dość nerwowo będzie koło środy i czwartku, kiedy to opublikowane zostaną regionalne wskaźniki aktywności z Nowego Jorku i Filadelfii. Być może jednak prawdziwym powodem do ponownego umocnienia dolara będzie wzrost nerwowości na rynkach akcji.

Reklama

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.