• Coraz silniejsze sygnały wyprzedaży USD/JPY
• Jen mocniejszy po zaskakujących danych z rynku pracy w USA
• Za spadkiem stopy bezrobocia stoi „znikająca” młodzież

Oczywiście ironiczne jest to, że stopa bezrobocia wynosi obecnie 6,7%, czyli o 0,6% mniej, niż po publikacji statystyk za październik, podczas gdy odznaczająca się zmiennością ankieta wśród gospodarstw domowych wykazała ponad dwukrotnie większy przyrost liczby zatrudnionych, niż to wynika z anemicznego raportu dla sektora pozarolniczego. Ponadto statystyki za listopad zostały mocno skorygowane w górę, natomiast wskaźnik aktywności zawodowej znalazł się na rekordowo niskim poziomie. Jak napisałem w piątek na Twitterze, ważny jest fakt, że spadek wartości tego indeksu wynika nie z przechodzenia na emeryturę osób z pokolenia tzw. „baby boomers", ale z tajemniczego znikania młodych ludzi z szeregów siły roboczej, spowodowanego czy to ich „zniechęceniem” (tzn. zaprzestaniem oficjalnych poszukiwań zatrudnienia), czy też uzyskaniem przez niektórych statusu osób niepełnosprawnych. Zachęcają do tego niektóre stany, chcąc w ten sposób zmniejszyć szeregi osób otrzymujących zasiłki dla bezrobotnych. Jest to argument za tym, że problem z bezrobociem ma charakter strukturalny, a nie cykliczny. Z tego względu zadanie Rezerwy jest dużo trudniejsze, gdyż nie ma ona narzędzi politycznych do realizacji swojego dwojakiego mandatu.

Reakcja rynku na dane była wymowna, gdyż notowania obligacji wystrzeliły w górę, a pary walutowe jena japońskiego poleciały w dół. Wszyscy przecież wiemy, że jeśli wiadomości napływające z USA nadal będą kiepskie, Fed z radością zakończy ograniczanie programu QE – a to nie pasuje do wcześniejszych oczekiwań rynku co do przyszłego kształtu polityki banku centralnego. Z kolei w innych rejonach na fali poczucia ulgi notowania walut rynków wschodzących poszybowały w górę, gdyż zakłada się, że wyniki raportu NFP to dobra wiadomość dla płynności w ujęciu globalnym. Do rajdu dołączyły dolary nowozelandzki i australijski. Przypuszczam, że w przypadku AUD mamy do czynienia jedynie z niewielką konsolidacją, choć jeśli pożar rozprzestrzeni się na rynek złota, być może przez jakiś czas będziemy musieli brać pod uwagę wyraźną zwyżkę.

Rajd na USD/JPY jest teraz zagrożony, gdyż zeszliśmy z powrotem poniżej dotychczasowego szczytu w okolicy 103,75, ustalonego w maju ubiegłego roku. Lokalnie wyprzedaż nie jest jeszcze przytłaczająca, a grający na wzrosty mogą nie tracić nadziei, dopóki 200-dniowa średnia ruchoma pozostanie nienaruszona, podobnie jak wnosząca się linia trendu lub granica dziennej chmury Ichimoku. Jeśli jednak zaczniemy przebijać się przez te poziomy, zwyżka będzie strukturalnie zagrożona. Znaczna ilość krótkich pozycji spekulacyjnych w jenie sugeruje, że w najbliższym czasie kierunkiem, który przyniesie najdotkliwsze straty, będą spadki.

Reklama

Co dalej?

W tym tygodniu inwestujący na rynku walutowym będą uważnie obserwować dane napływające z USA, zwłaszcza jutrzejsze informacje o sprzedaży detalicznej w grudniu, a także zaplanowaną na czwartek dynamikę CPI. Zwróćcie też uwagę na wartość tego wskaźnika dla Wielkiej Brytanii, którą poznamy jutro. Ponadto mogą ponownie wywiązać się walki polityczne wokół amerykańskiego budżetu, spowodowane upływającym w środę terminem obowiązywania rozwiązań przejściowych.

W tym tygodniu pojawią się też wyniki pierwszych dwóch regionalnych ankiet dla amerykańskiego sektora przemysłowego – w środę będzie to wskaźnik Empire, a w piątek indeks opracowywany przez Rezerwę Federalną z Filadelfii.

W czwartek spodziewajcie się raportu o zatrudnieniu w Australii za grudzień, natomiast ustępujący prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke wygłosi przemówienie pt. „Fed wczoraj, dziś i jutro." Podobnie jak Jim Rogers zakładam, że dla Fedu – a przynajmniej dla mandatu Rezerwy w jego obecnym kształcie – nie ma żadnego „jutra”, jeśli „jutro" oznacza więcej niż najbliższych kilka lat.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Wielka Brytania – Bank of England publikuje oświadczenie komitetu ds. polityki finansowej (14:00)
• Kanada – Bank of Canada publikuje Business Outlook Survey (15:30)
• Stany Zjednoczone – wystąpienie Lockharta z Rezerwy Federalnej (17:40)
• Nominowana do zarządu EBC Lautenschlaeger (z niemieckiego banku centralnego) wystąpi przed Parlamentem Europejskim (18:00)
• Nowa Zelandia – wydatki dokonane za pomocą kart kredytowych w grudniu (21:45)
• Nowa Zelandia – ceny domów w grudniu wg QV (23:00)
• Japonia – saldo na rachunku bieżącym w listopadzie (23:50)