Rosyjski Rosatom rozbuduje jedyną na Węgrzech elektrownię atomową. Co więcej, umowa podpisana przez Władimira Putina i Victora Orbana zakłada, że Rosja pożyczy Węgrom 10 mld euro na tę rozbudowę.

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania w Moskwie podpisali porozumienie w sprawie budowy dwóch nowych bloków w węgierskiej elektrowni atomowej Paks.

Budową nowych bloków zajmie się rosyjski Rosatom. Spółka dodatkowo zaoferowała Węgrom na ten cel do 10 mld euro pożyczki, co ma pokryć 80 proc. inwestycji. Kredyt zostanie udzielony poniżej stawek rynkowych, a jego spłata będzie rozłożona na 30 lat. Budowa bloków ma powstać w ciągu 10 lat - wynika z informacji agencji Bloomberg.

Według wcześniejszych informacji węgierskich mediów – jak podaje agencja Reuters – koszt inwestycji może sięgnąć 4 bln forintów (ponad 55,6 mld zł). Tak wielka skala inwestycji sprawia, że budowa reaktorów będzie największym węgierskim projektem od upadku komunizmu.

Reklama

Węgry, po otrzymaniu zgody Unii Europejskiej na budowę reaktorów przez Rosję, porzuciły plan zorganizowania międzynarodowego przetargu w tej sprawie - poinformował Janos Lazar, przewodniczący frakcji Fidesz.

Praca elektrowni opiera się obecnie na czterech reaktorach VVER rosyjskiej produkcji. Budowa dwóch nowych reaktorów pozwoli na podwojenie mocy elektrowni do ok. 4 GW (obecnie ok. 2 GW).

Władimir Putin nie pierwszy raz używa argumentów energetycznych, aby budować pozycję w sferze wpływów z czasów Związku Radzieckiego. W ubiegłym miesiącu Moskwa zaoferowała Ukrainie wart 15 mld dol. bailout i obniżkę cen gazu. Dodatkowo Putin obiecał Białorusi pożyczkę wartą 2 mld dol. Rosyjski Rosatom buduje elektrownie atomowe od Bangaldeszu po Iran.

„Energia jest używana przez Rosjan jako element dyplomacji gospodarczej” – komentuje dla agencji Bloomberg Lilit Gevorgyan, starszy ekonomista z IHS Global Insight w Londynie. „Moskwa odnosi sukcesy na europejskim rynku nie tylko w budowie gazociągów, ale także w obszarze energetyki atomowej” – dodaje ekonomista.

Viktor Orban w komentarzu do podpisanego porozumienia z Rosją powiedział, że współpraca kraju z Rosją „jest ważna i ma znaczenie strategiczne”. Premier Węgier jednym z głównych elementów kampanii wyborczej uczynił obniżenie cen energii.

Elektrownia atomowa Paks, położona 100 km od Budapesztu, będąca w posiadaniu państwowej grupy MVM, powstała jeszcze w latach 80. XX wieku z inicjatywy Związku Radzieckiego. Sporą część prac budowlanych i inżynieryjnych przy jej powstawaniu wykonały też polskie firmy.

>>> Czytaj więcej: Rosja zrobi wszytko, aby utrzymać jak najwięcej uzależnionych od siebie państw

Lokalizacja elektrowni atomowej w Pakszu


Wyświetl większą mapę

>>> Victor Orban będzie atakował banki, ale nie może im zaszkodzić