"Cel zawierania przez Bank Gospodarstwa Krajowego transakcji typu Sell-Buy-Back (SBB): wspieranie mechanizmu rozrachunku transakcji na obligacjach skarbowych w sytuacji czasowej i istotnie ograniczonej dostępności obligacji danej serii na rynku wtórnym w efekcie występowania przewagi popytu nad podażą" - czytamy w komunikacie.

Zawierane przez BGK transakcje typu SBB nie powinny zastępować ani uzupełniać rynku transakcji SBB, a jedynie stanowić wsparcie w sytuacjach napięć, których rynek sam nie może rozwiązać, podkreśla resort.

"BGK stanowiłby więc instytucję ostatniej szansy, do której uczestnicy rynku zwracaliby się w ostatniej kolejności w sytuacji problemów z rozrachunkiem obligacji" - tłumaczy ministerstwo.

Uczestnikami systemu mogą być Dealerzy Skarbowych Papierów Wartościowych (DSPW) oraz kandydaci na DSPW, którzy złożyli oświadczenie wyrażające zgodę na przekazywanie przez BGK do Ministerstwa Finansów informacji o zawartych transakcjach typu SBB pomiędzy DSPW/kandydatami i BGK.

Reklama

Przewidywany okres transakcji to 1-7 dni. Jak wyjaśnia resort, uczestnik systemu zawierać będzie z BGK jednocześnie: "a) transakcję 'Sell-Buy-Back' nabywając obligacje skarbowe danej serii, b) transakcję 'Buy-Sell-Back' stanowiącą zabezpieczenie transakcji z pkt (a)".

"Relacja pomiędzy liczbą papierów nabywanych (a) i sprzedawanych (b): wyznaczana przy uwzględnieniu: cen rynkowych obligacji, haircutu w wysokości 1 proc. ceny brudnej doliczanego do ceny transakcji (a)" - czytamy dalej.

Marża (stanowiąca różnicę w oprocentowaniu transakcji (a) i (b)) to 0,50 proc. pa.

W systemie tym oferowane będą wszystkie obligacje skarbowe nominowane w złotych z wyjątkiem papierów, dla których: termin wykupu przypadałby w okresie 21 dni od daty zamknięcia transakcji, lub też termin ustalenia praw do odsetek przypadałby w okresie trwania transakcji lub w ciągu ośmiu dni od daty jej zamknięcia, podało też ministerstwo.

"Limit dla transakcji typu SBB: 0,5 mld zł dla jednego banku dla wszystkich transakcji. Terminy rozliczeń transakcji typu SBB: T+0 (transakcje zawierane do godz. 12.00) , T+1 orazT+2" - brzmią kolejne zasady zawierania transakcji SBB.

Resort podkreśla też, że wartość limitu transakcji dla banków, wysokość marży oraz haircut'u może ulegać zmianie w zależności od sytuacji rynkowej. W uzasadnionych przypadkach możliwe będzie zawieszenie zawierania przez BGK transakcji typu SBB.