"Jesteśmy po pierwszym etapie analiz. Jest właściwie kwestią tygodni rozstrzygnięcie, czy wchodzimy w drugą fazę przygotowań do ewentualnego mariażu z CEESEG, uwzględniającego m.in. due diligence i negocjacje. Jest to decyzja właścicielska" - powiedziała Jarosz w rozmowie z dziennikarzami.



Według jej słów, ten etap procesu będzie wiązał się z kosztami, a giełda jako podmiot uważnie ich pilnujący musi być całkowicie pewna, że warto będzie je ponieść.



Wcześniej prezes warszawskiej giełdy Adam Maciejewski mówił, że jego życzeniem jest, aby konsolidacja z CEESEG (skupiającą parkiety w Wiedniu, Pradze, Budapeszcie i Ljubljanie) została przeprowadzona w tym roku. "Wiemy, jak chcemy to zrobić" - zaznaczał prezes GPW. Z jego słów wynikało, że elementem transakcji jest emisja akcji.

Inwestycje w "globalne biznesy generujące zysk"

Reklama

Wiceprezes giełdy poinformowała również, że GPW może w tym roku przeprowadzić inwestycje w działające podmioty generujące zyski, wśród których są biznesy działające globalnie.

„Prowadzimy rozmowy w ramach wdrażania naszej strategii GPW.2020, która uwzględnia inwestycje w nowe biznesy. Transakcja z Aquis była inwestycją w startup. Teraz możemy zainwestować w działające firmy generujące przychody i zyski, nawet działające globalnie" – powiedziała Jarosz w rozmowie z dziennikarzami.

Strategia GPW.2020 zakłada m.in. umiędzynarodowienie biznesu grupy warszawskiej giełdy, w tym inwestycje w podmioty z usługami komplementarnymi do oferty giełdowej. Efektem ma być „pogłębiona" dywersyfikacja źródeł przychodów.

Zarząd giełdy podtrzymał zainteresowanie zwiększeniem zaangażowania i przejęciem kontroli nad Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych (KDPW), ale zaznaczył, że decyzje w tej kwestii są po stronie pozostałych właścicieli, czyli Skarbu Państwa i NBP.

GPW spodziewa się nowych debiutów z Europy i Chin

GPW wciąż widzi rezerwy w swojej tradycyjnej działalności związanej z obrotem instrumentami finansowymi i będzie dążyć do ich wykorzystania, poinformowała Beata Jarosz. Giełda spodziewa się m.in. kilkunastu nowych debiutantów, w tym z Europy i Chin.

„Widzimy wciąż rezerwy w dotychczasowych liniach biznesowych. Będziemy dążyć do poprawy płynności akcji, zwiększania aktywności rynkowej funduszy i banków, wprowadzimy nowe instrumenty, w tym opcje. Będziemy aktywnie przyciągać nowych emitentów" – powiedziała Jarosz podczas konferencji.

Dodała, że obecnie do debiutu przygotowuje się po kilkanaście spółek, zarówno na rynek główny jak i na NewConnect.

„Liczymy na kolejne spółki zagraniczne z naszego regionu, ale też z Azji. Ostatnio mieliśmy road show w Chinach i wiem, że kolejna spółka z tego kraju już się szykuje do debiutu u nas" – wskazała wiceprezes GPW.

W ocenie zarządu GPW, duża liczba notowanych spółek (łącznie niemal 900) stanowi istotny potencjał dla dalszego wzrostu obrotów i kapitalizacji na rynkach GPW, a także wzrostu przychodów grupy.

Tymczasem w ocenie Mirosława Szczepańskiego, członka zarządu GPW obecnie ukształtowana struktura przychodów ok. 70 proc. z rynku finansowego i 30 proc. z rynku towarowego powinna być utrzymana w kolejnych okresach.

Zapowiedział, że propozycja dywidendy za 2013 rok będzie zgodna z aktualną polityką dywidendową GPW, a informacja o ostatecznej wysokości proponowanej wypłaty będzie podana już niedługo.

Według informacji GPW, udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami spadł na koniec 2013 do jedynie 15 proc. „Widzimy nadal siłę w inwestorach indywidualnych. Spadek ich udziału wynika z tego, że rynek rośnie. Będziemy o nich dbać i prowadzić chociażby szeroką akcje edukacyjną" – zaznaczyła wiceprezes GPW.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie.

>>> Polecamy: GPW jest 'w dobrej pozycji do negocjacji czy też przejęcia' CEESEG