• GBPUSD dojdzie do punktu piwotu wskutek danych na temat sprzedaży w Wielkiej Brytanii
• Dla pary USDCAD nadchodzi wznowienie rajdu

Bardzo słabe dane filadelfijskiego Fedu spowodowały spadek USD o kolejne kilka stopni wobec walut europejskich powodując zakłócenie jego zasadniczo dość stabilnego rajdu w kierunku tego punktu danych. Jednak reakcja rynku na tę niezwykle negatywną niespodziankę by zmienić oczekiwania okazała się dość dziwną mieszanką wyprzedaży obligacji i olbrzymiego wzrostu apetytu, gdyż pary USDJPY i USDCAD także doświadczyły podobnych reakcji, choć działania te rozpoczęto jeszcze przed opublikowaniem danych. Należy zauważyć, że miernik Citi dotyczący niespodzianek jakie przynoszą publikowane dane w USA wystrzelił maksymalnie na negatywną stronę i osiąga obecnie najniższe wartości od 7 miesięcy – na poziomie minus 6.5 po przekroczeniu pluz 65 nieco ponad miesiąc temu. Mimo, iż jestem zdania, że pogoda znacznie przyczyniła się do niektórych z tych niespodzianek, poprzeczka podnosi się coraz wyżej dla tych, którzy nadal wierzą w silne ożywienie USA – będziemy musieli zobaczyć eksplozję doskonałych wyników w marcu, jeśli ożywienie ma rzeczywiście nastąpić – zakładając, że pogoda nieco się uspokoi w przyszłym miesiącu.

Para USDJPY w nocy wystrzeliła nieco wyżej w wyniku opublikowania przez Bank of Japan (BoJ) protokołu z posiedzenia, które, co ciekawe publikowane są po kolejnym posiedzeniu (w tym przypadku był to protokół z wtorkowego posiedzenia). Skupiono się w nim na coraz silniejszych głosach za przedłużeniem polityki BoJ poza przyjęty obecnie horyzont dwuletni.

Co dalej?

Prognoza techniczna EURUSD — istnieje ciekawy poziom wsparcia na poziomie wczorajszych dołków (1.3685), jest to bowiem wcześniejsza lokalna górka — a spadek poniżej tego poziomu sugeruje, że ponownie czeka nas kurs zwrotny tej pary.
Na resztę dnia zaplanowano niewiele wydarzeń, choć dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii i Kanadzie z pewnością spowodują jakąś reakcję rynku. Potencjalne implikacje tych danych są najciekawsze w odniesieniu do pary GBPUSD, gdyż para ta spadła obecnie z dawnych szczytów ponownie do obszaru wsparcia 1.6650. Silny trend spadkowy z tego punktu spowodowałby spadek wiarygodności formacji „szerokiego wierzchołka”, o której wspominałem w ostatnich notkach.

Dziś rano Cable starał się uzyskać jakieś wsparcie, spadł bowiem to kluczowej strefy wsparcia zapewnionej przez wcześniejsze szczyty – z pewnością nastąpi piwot w którąś stronę po dzisiejszej publikacji wyników sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Spadek poniżej tego poziomu silnie poparłby argument, że szczyty w obecnym cyklu mamy już za sobą.

Tymczasem para USDCAD wkroczyła na ścieżkę prowadzącą do ponownego rajdu – tak się przynajmniej wydaje. Na potwierdzenie wystarczy przyjrzeć się grudniowym danym na temat sprzedaży detalicznej oraz styczniowym danym o CPI. Podobnie jak wszędzie indziej, w Kanadzie poziomy CPI były niezwykle niskie i rynek mógł silnie reagować na zaskakujące trendy spadkowe, biorąc pod uwagę, że zagadnienie deflacji stale rosło na znaczeniu przez ostatnie kilka miesięcy. Poranny kurs AUDCAD powyżej parytetu jest nie lada zagadką biorąc pod uwagę rosnące obawy o sytuację finansową Chin. Czekam na kolejny niedźwiedzi odwrót w tej parze – wówczas dopiero będzie można mówić o spadku do poziomu przynajmniej 0.9000 w nadchodzących miesiącach. Warto się temu przyglądać w przyszłości.
Przed nami dzisiaj i w nadchodzący weekend spotkanie G20. Nigdy nie spodziewam się, ze takowe szczyty poruszą szczególnie rynek, jednak napięcie w większych gospodarkach wschodzących, wraz wprowadzeniem polityki luzowania ilościowego przez Fed może przynieść żywą dyskusję i poczucie, jak bardzo główne kraje rozwinięte oczekują, że rynki wschodzące rozwiążą ich problemy i poczucie jak wielką presję polityczną odczuwają państwa EM – oczekuje się od nich bowiem, że zrównoważą siły zewnętrzne, które wywierają presję na ich gospodarki.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
• Szwecja – zaufanie konsumentów/zaufanie w przemyśle w lutym (08:00)
Wielka Brytania – sprzedaż detaliczna w styczniu (09:30)
• Kanada – sprzedaż detaliczna w grudniu (13:30)
• Styczniowe CPI w Kanadzie (13:30)
• Stany Zjednoczone – sprzedaż istniejących domów w styczniu (15:00)
• Stany Zjednoczone – wystąpienie Bullarda z Rezerwy Federalnej (18:10)
• Stany Zjednoczone – Wystąpienie Fishera z amerykańskiej Rezerwy Federalnej (18:45)