"Urządzenie wiertnicze IDECO-E2100 o mocy 2 000 koni mechanicznych, które będzie wykorzystane w ramach programu wierceń na 2014 do prac na terenie koncesji Sabria. Termin rozpoczęcia prac nad pierwszym odwiertem Winstar-12bis, przewidziany jest na koniec maja 2014" - czytamy w komunikacie.

Pole Sabria leży w środkowo-zachodniej Tunezji. Wykonano na nim dotychczas jedynie 6 odwiertów, z których 4 zostały wydrążone w latach 1979-1983. Produkcję na polu Sabria rozpoczęto w roku 1998, a według stanu na 31 grudnia 2013 roku jego produkcja wynosiła 4,54 mln baryłek. Obecna produkcja z tego pola, realizowana na 4 odwiertach, wynosi 648 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boe/d) (czyli 291 boe/d dla Winstar Tunisia). Szacunkowa objętość początkowych zasobów geologicznych ropy (OOIP) przy P50 dla Sabria wynosi 347 mln baryłek w warunkach powierzchniowych (czyli 156 MMstb dla Winstar Tunisia). Uzysk z pola Sabria do chwili obecnej wynosi ponad 1 proc., podano również.

"Oczekuje się, że urządzenie wiertnicze dotrze na lokalizację Winstar-12bis na początku maja. Odwiert Winstar-12bis będzie wykonywany na głębokość 3.830 metrów w celu oceny zbiornikowych piaskowców Hamra i El Atchane z Dolnego Ordowiku, w lokalizacji znajdującej się ok. 1,9 km na południowy zachód i na ok. 80 metrowym uskoku wobec Sabria Nord-1 (z 1979 r.), gdzie odnotowano w testach przepływ ropy na poziomie 930 baryłek ropy dziennie (bopd), jednakże nigdy nie podjęto produkcji" - czytamy dalej.

Lokalizacja Winstar-12bis została zbadana, zakończono geotechniczną ocenę miejsca wierceń, trwa budowa placu wiertni. Po wykonaniu odwiertu Winstar-12bis urządzenie wiertnicze zostanie przeniesione 2,5 km na południowy zachód w celu wykonania odwiertu Winstar-13, podano również.

Reklama

Serinus, poprzez Winstar Tunisia, posiada 45-proc. udział operacyjny w licencji Sabria, co daje spółce prawo do prowadzenia poszukiwań oraz produkcji ropy i gazu na obszarze 104 km2. Serinus jest operatorem dla koncesji Sabria, zaś Entreprise Tunisienne d'Activités Pétrolières (ETAP) - Tunezyjskie Państwowe Przedsiębiorstwo Naftowe posiada pozostałe 55 proc. udziału operacyjnego.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.