Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2084 PLN za euro, 3,0415 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4541 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły poniżej poziomu 4,20%, wynosząc aktualnie 4,195% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło, wpierw ograniczenie zwyżek PLN, a następnie lekkie spadki, gdzie o mocniejszym ruchu należy mówić głównie w przypadku zestawienia USD/PLN. Bezpośrednim powodem wzrostu wyceny dolara na rynku oraz odwrotu od walut EM było wystąpienie J. Yellen i decyzja FED’u o dalszym ograniczeniu programu QE (zgodnie z prognozą o kolejne 10 mld USD). W depeszach przede wszystkim zwraca się uwagę na fakt, że Yellen zapowiedziała, że w okolicach jesieni FED wycofa się całkowicie z programu QE, a już sześć miesięcy później oczekuje pierwszych podwyżek stóp. Deklaracja ta odczytywana jest jako wyraźnie jastrzębi sygnał stąd inwestorzy zdecydowali się skrócić pozycje na bardziej ryzykownych aktywach. W przypadku złotego oznacza to wyhamowanie korekty wzrostowej jaka miała miejsce od poniedziałku. Do zagrożeń związanych z eskalacją konfliktu na Ukrainie doszły wiec negatywne czynniki w postaci potencjalnych spadków na szerokim rynku. Polska waluta pozostaje jednak atrakcyjna dla kapitału zagranicznego i zakładać można, że w przypadku poprawy rynkowego sentymentu może dojść do próby kontynuacji korekty na parach X/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy czekają na reakcję europejskich giełd na wczorajszą deklarację FED, a krajowi uczestnicy obrotu wyczekują już jutrzejszej aukcji długu.

Z rynkowego punktu widzenia pomimo dość dynamicznego ruchu spadkowego w trakcie wczorajszej sesji układ techniczny pozostaje korzystny dla złotego. Najprawdopodobniej będziemy świadkami lekkich spadków wobec euro oraz franka, jednak utrzymanie USD/PLN w ramach konsolidacji (3,0175-3,0485 PLN) stanowi pozytywny sygnał dla wyceny polskiej waluty. Układ ten może się zmienić w przypadku powyżej 3,05 na USD/PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.