Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1786 PLN za euro, 3,0277 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4252 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,235% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym, zgodnie z prognozą, mijało pod znakiem umocnienia krajowej waluty w kierunku 4,17 PLN za euro. Tym samym wycena złotego znalazła się blisko miesięcznego maksimum wspierana powrotem kapitału w kierunku rynków wschodzących. Dodatkowo na korzyść polskiej waluty działało oficjalne prognozowanie wyższego wzrostu PKB w 2014r. przez Rząd. Wczoraj pisałem, że ostatnie dane makroekonomiczne sugerują, że dynamika PKB przekroczy poziomu 3,0% założonych w ustawie budżetowej. Potwierdzenie tego scenariusza padło z ust Ministra Finansów, który prognozuje odczyt „sporo powyżej 2,5%”. Prezes NBP zakłada wzrost, aż o 3,6%. Należy jednak pamiętać, iż odreagowanie na złotym było możliwe głównie z uwagi na ograniczenie negatywnych sygnałów z Ukrainy, ale zagrożenia związane z kryzysem krymskim utrzymują się. Widoczne jest to w ostatnich godzinach handlu, gdy mocniejsze słowa B. Obamy wywołały ponowny wzrost awersji do ryzyka na rynkach.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Inwestorzy zagraniczni śledzić natomiast będą kolejne dane fundamentalne z USA (dzisiaj fin. PKB za IV) oraz wystąpienia tamtejszych bankierów centralnych. Oczywiście ww. wydarzenia rozpatrywane będą przede wszystkim w świetle ostatniej deklaracji J. Yellen o przyszłym rozpoczęciu zacieśniania polityki monetarnej.

Z rynkowego punktu widzenia złoty zbliżył się do zakładanej bariery 4,17 EUR/PLN (minima sesyjne 4,1729 PLN), gdzie może napotkać silniejszą barierę dla dalszych wzrostów. W świetle lekkiego pogorszenia się nastrojów na rynkach zewnętrznych najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się przejście w stan konsolidacji w zakresie 4,17-4,20 EUR/PLN. W przypadku CHF/PLN oznaczałoby to obszar z zakresu 3,4130 – 3,4337 PLN. USD/PLN pozostaje w ramach wcześniejszej konsolidacji w ramach 3,0175-3,0485 PLN.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.