Grecja, która zmaga się z kryzysem, otrzyma kolejny zastrzyk finansowy. Eurogrupa zgodziła się odblokować fundusze i wypłacić Atenom 8 miliardów 300 milionów euro. Ministrowie finansów strefy euro podzielili pieniądze na trzy transze. Pierwsza ma wynieść ponad 6 miliardów euro, a greckie władze otrzymają ją pod koniec kwietnia. Pozytywna decyzja eurogrupy była możliwa, bo Grecja zobowiązała do kolejnych reform gospodarczych. 

>>> Nowa siedziba główna niemieckich służb wywiadowczych (BND) jest budowana od 2006 roku.Czy nowa siedziba uniemożliwi amerykańską inwigilację

Unia Europejska docenia starania Grecji

Dotychczasowe działania rządu w Atenach docenił komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn. - Dziś grecka gospodarka powoli się stabilizuje i przewidujemy powrót do wzrostu gospodarczego oraz stopniowe ożywienie na rynku pracy i mniejsze bezrobocie jeszcze w tym roku - powiedział Olli Rehn. Dodał, że ważne jest, by rząd w Atenach kontynuował reformy gospodarcze, starał się utrzymać stabilne finanse publiczne i ułatwiał inwestowanie.

Grecja, która stanęła na skraju bankructwa w 2010 roku i zagroziła stabilności strefy euro, jest cały czas na międzynarodowej pomocy. Zagraniczni pożyczkodawcy, w tym kraje eurolandu i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zatwierdzili już dwa pakiety pomocowe. W sumie obiecane wsparcie wyniosło 240 miliardów euro. 

>>> Szybkość z jaką Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 18 mld dolarów pokazuje, jak napięta jest sytuacja na Wschodzie."Terapia szokowa" MFW może wywołać traumę na Ukrainie