Pod koniec lutego władze PGNIG zapowiadały, że chcą renegocjować kontrakt, by zmienić terminy dostaw oraz przede wszystkim cenę " błękitnego paliwa". Wówczas prezes Mariusz Zawisza zapowiadał, że w ciągu dwóch, trzech miesięcy będą opracowane scenariusze rozmów z Katarem.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik pytany przez IAR o ewentualną nową cenę gazu i zakończenie rozmów był bardzo tajemniczy. Zapewniał, że rozmowy są ciągle prowadzone, a jego intencją jest wynegocjowanie jak najlepszych cen gazu.

>>> Premier przedstawił sześć filarów nowej polityki energetycznej Unii Europejskiej. Polska prowadzi ofensywę dyplomatyczną w celu przekonania państw Unii do nowej polityki - podkreślił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Rewolucja w polityce energetycznej: zobacz, do czego Polska chce przekonać Unię.

Podpisana w 2009 roku umowa zakłada dostawy miliona ton LNG rocznie przez 20 lat od 2014 roku. Koszt dostaw zależeć będzie od cen ropy naftowej na rynkach światowych.

Opóźniona budowa LNG w Świnoujściu wpłynie na ceny gazu

Reklama

Część ekspertów obawia się, że za tysiąc metrów sześciennych gazu z Kataru trzeba będzie płacić nawet 650 dolarów. Obecnie za taką samą ilość błękitnego paliwa z Rosji płacimy 200 dolarów mniej. Dodatkowym problemem jest kwestia opóźnień w budowie terminalu LNG w Świnoujściu. Obecnie inwestycja jest gotowa w 75 procentach.

Premier Donald Tusk deklarował niedawno, że gazoport będzie gotowy do prób technicznych do końca roku, a na początku 2015 r. będzie mógł przyjmować gaz.

>>> Jeden z najsłynniejszych ukraińskich łapówkarzy, Petro Melnyk, został zatrzymany na lotnisku po przylocie z Londynu. Milicja poszukiwała byłego rektora Akademii Podatkowej od sierpnia zeszłego roku. Złapano ukraińskiego króla łapówkarzy. Rektor Akademii Podatkowej zbudował imperium korupcyjne