Jeżeli do tego nie dojdzie, to prawdopodobieństwo takiego ruchu będzie znacznie większe w maju, jeżeli okazałoby się, że inflacja konsumencka za kwiecień nadal pozostaje dość niska mimo Wielkanocy. Tylko, że Mario Draghi już pokazał w listopadzie ub.r., że nie zawsze lubi czekać.. W każdym razie na pewno ma się z czego „tłumaczyć” rynkom – konferencja prasowa z jego udziałem rozpocznie się o godz. 14:30. Kluczowe mogą okazać się dwie kwestie – na ile ewentualna eskalacja sankcji względem Rosji odbije się na europejskiej gospodarce w najbliższych miesiącach, a także jaki „sposób” ma ECB, aby radzić sobie z mocnym euro. Reasumując, słowa jakie padną po godz. 14:30 ze strony szefa ECB mogą przecenić wspólną walutę.
Na wykresie BOSSA USD widać, że dolar nadal zyskuje – to wynik oczekiwań związanych z jutrzejszą publikacją danych Departamentu Pracy USA. Ciekawie zachowuje się trendowy wskaźnik MACD, który jest bliski łamania poziomu równowagi, co z reguły sugerowało później przyspieszenie dotychczasowego trendu. To może oznaczać, że w najbliższych dniach dojdzie do próby sforsowania maksimum z 20 marca na 68,53 pkt., chociaż dużą zagadką będzie reakcja rynku na jutrzejsze dane z USA. Wczoraj zwracałem uwagę, że oczekiwania rynku przewyższają oficjalne prognozy na poziomie 200 tys. dla NFP (liczby nowych etatów w sektorach pozarolniczych).
Na wykresie EUR/USD widać, że podaż na euro jest coraz silniejsza i nie pozwala na powrót w okolice 1,3800-1,3810. Wczoraj wieczorem doszło też do naruszenia okolic 1,3760, co potwierdzałoby scenariusz spadkowy, chociaż w kolejnych godzinach notowania pozostawały w wąskim paśmie 1,3752-72.
Układ dzienny i tygodniowy wykresu EUR/USD dają większe prawdopodobieństwo wykształcenia się nowej fali spadkowej, która doprowadziłaby ostatecznie do naruszenia dna z 28 marca na 1,3704. Silne opory to okolice 1,3790-1,3800 i dalej 1,3807-31 (ta ostatnia strefa jest dobrze widoczna w ujęciu tygodniowym).
Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.