Do połowie marca 2014 r. umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczące przyjmowania wniosków o finansowe wsparcie zawarło zaledwie kilka banków: PKO Bank Polski, Bank Pekao SA, Alior Bank, Getin Noble Bank, SGB-Bank i Bank BGŻ. Od 31 marca do tego grona dołączy BOŚ Bank, a od 1 kwietnia – Bank BPS.

Porównywarka kredytów hipotecznych. Oblicz ratę w 3 minuty i wybierz najtańszy

Tabela 1 - banki przyjmujące wnioski o finansowe wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych
Lp. Nazwa banku Wniosek online Od kiedy przyjmowane są wnioski na MdM
1 PKO Bank Polski Sprawdź 2 stycznia 2014
2 Bank Pekao SA  Sprawdź 2 stycznia 2014
3 Alior Bank Sprawdź 3 lutego 2014
4 Getin Noble Bank Sprawdź 4 lutego 2014
5 SGB-Bank Sprawdź 10 lutego 2014
6 Bank BGŻ Sprawdź 19 lutego 2014
7 BOŚ Bank Sprawdź 31 marca 2014 
8 Bank BPS Sprawdź 1 kwietnia 2014

Ile i na ile możemy pożyczyć?

Reklama

Znakomita większość banków, które przyjmują wnioski udziela kredytów w wysokości do 95% wartości nieruchomości. Zatem należy dysponować zaledwie 5% wkładem własnym, aby móc sfinansować kupno pierwszej własnej nieruchomości przy pomocy kredytu bankowego i cieszyć się dopłatami. Wyjątkiem w tym zestawieniu jest Bank BGŻ, który wymaga od wnioskodawcy „wylegitymowania się” co najmniej 10% wkładem własnym. Podobnie sytuacja ma się jeśli chodzi o maksymalny okres kredytowania. Większość banków rozłoży spłatę zobowiązania na okres do 35 lat. Tylko Alior Bank, SGB-Bank i Bank BPS kredyt można spłacać maksymalnie przez 30 lat.

Drogo...

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku minimalnej ceny kredytów. Otóż banki dość sprytnie wykorzystują zainteresowanie programem i oferują kredyty, których cena jest wyższa od ofert „standardowych”. Na korzystniejsze warunki jak zawsze można liczyć w przypadku cross-sellingu, tj. decydując się na zakup innych produktów z oferty banku. I tak na przykład w PKO Banku Polskim na najniższą marżą i brak prowizji za udzielenie kredytu mogą liczyć klienci, którzy przystąpią do ubezpieczenia od ubezpieczenia utraty pracy i hospitalizacji oraz nabycie karty kredytowej. Minimalne marże wahają się w przedziale od 1,4 punktu procentowego do 1,8 punktu procentowego. W przypadku „gołego” kredytu mogą one sięgać nawet ponad 3 punktów procentowych.

Tabela 2 - Warunki kredytów hipotecznych udzielanych w ramach programu MdM
Lp. Nazwa banku Wniosek online Maksymalny okres spłaty Maksymalna kwota kredytu * Marża
1 PKO Bank Polski Sprawdź do 35 lat do 95% od 1,40%
2 Bank Pekao SA Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,59%
3 Alior Bank Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,6%
4 Getin Noble Bank Sprawdź do 35 lat do 95% od 1,52%
5 SGB-Bank Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,39%
6 Bank BGŻ Sprawdź do 35 lat do 90% od 1,65%
7 BOŚ Bank Sprawdź do 35 lat do 95% bd.
8 Bank BPS Sprawdź do 30 lat do 95% od 1,80%
* W odniesieniu do wartości nieruchomości

Kredyt kredytowi nierówny

W przypadku kredytów hipotecznych porównanie ostatecznych warunków kredytowania jest dość trudne. Wynika to z tego, że na ostateczną cenę (marżę) kredytu wpływ ma wiele czynników – m.in. dodatkowe produkty z oferty banku-kredytodawcy, okres kredytowania, kwota kredytu czy wskaźnik LtV, tj. stosunek kwoty kredytu do nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia. Widoczny jest jednak utrzymujący się trend, który prawdopodobnie będzie zmierzał tylko w jednym kierunku – cena hipotek wzrasta. Tak więc ktoś, kto nosi się z zamiarem zaciągnięcia kredytu a jednocześnie liczy na dopłatę powinien się pospieszyć. Nie tylko dlatego, że marże rosną, ale również z uwagi na fakt, że obowiązują limity na kwotę wsparcia w ramach dofinansowania – a tutaj obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy… Dopłata jest najpoważniejszym motywatorem – bazowo zyskać można do 10% wartości kredytu – jednak może ona ulec dalszemu zwiększeniu.

Kupujesz mieszkanie, budujesz dom? Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty

Naprawdę gra warta jest świeczki – nawet kosztem nieznacznie wyższej marży kredytowej można zyskać istotną pomoc w nabyciu pierwszej nieruchomości.