Według sondażu, nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (27 proc.) przewiduje, że sytuacja jeszcze się pogorszy. Ponad połowa badanych (54 proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni.

Nadal niespełna dwie piąte pracujących (38 proc.) obawia się zwolnienia, a ponad połowa (59 proc.) ocenia swoją sytuację zawodową jako mniej lub bardziej stabilną.

Według CBOS, stosunkowo największą pewność zatrudnienia deklarują mieszkańcy województwa wielkopolskiego (zagrożenie bezrobociem odczuwa 29 proc. pracujących z tego terenu), śląskiego (30 proc.) i kujawsko-pomorskiego (30 proc.). Natomiast najmniej pewni swojego zatrudnienia są mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (aż 58 proc. spośród pracujących z tego terenu w mniejszym lub większym stopniu liczy się z możliwością utraty pracy).

Na drugim miejscu pod względem wielkości odsetka deklaracji wskazujących na poczucie zagrożenia bezrobociem plasują się mieszkańcy Opolszczyzny (49 proc.), natomiast w dalszej kolejności do obaw o swoje zatrudnienie przyznają się pracownicy z województw: mazowieckiego (40 proc.), podlaskiego (40 proc.), lubelskiego (39 proc.) oraz lubuskiego i podkarpackiego (po 38 proc.).

Reklama

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

>>> Czytaj też: Zachodni pracownik walczy o „dobrostan psychiczny”, polski – wciąż o nadgodziny