Takie wnioski przyniosła pierwsza tabela w tej dziedzinie przedstawiona przez Komisję Europejską.

Kwestie, jakie zostały wzięte pod uwagę to m.in. infrastruktura, logistyka, bezpieczeństwo i dostęp firm transportowych do rynku. Polska wypadła słabo w 9 z 22 kategorii.

>>> Czytaj też: Tramwajowa ekspansja trwa. Pesa zdobędzie pierwsze kontrakty we Francji?

Nisko oceniono poziom bezpieczeństwa na polskich drogach czy liczbę autostrad. Nasz kraj znalazł się także na niechlubnej liście państw, które mają na swoim koncie największą liczbę przypadków naruszeń unijnego prawa w zakresie transportu kolejowego i lotniczego.

Reklama

Wysokie oceny Polska zebrała tylko w trzech kategoriach: głównie ze względu na duży poziom konkurencji na rynku kolejowym.

Na tle wszystkich krajów członkowskich najlepsze wyniki osiągnęły Holandia i Niemcy. Zaraz po nich plasują się Szwecja, Wielka Brytania i Dania. „Holendrzy i Duńczycy nie wypadają najgorzej w żadnej z 22 kategorii” - zauważył Matthias Ruete, dyrektor generalny Komisji ds. transportu.

Bruksela zapowiedziała, że będzie śledzić postępy w poszczególnych państwach i we współpracy z nimi poprawiać jakość stosownych wskaźników.

>>> Wielkie prędkości i pieniądze skłóciły PKP Intercity i Alstom. Pendolino ciągle zwalnia. Czytaj więcej na ten temat.