Przedsiębiorcy zadowoleni z przyjęcia przez Senat ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Według nich nowe rozwiązania pozwolą szybciej i skuteczniej ograniczać bezrobocie. Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan podkreślają, że ustawa pozwoli bezrobotnym na skorzystanie z odradzającego się wzrostu gospodarczego.

Zwracają uwagę, że nowelizacja przepisów była niezbędna, gdyż system publicznych służb zatrudnienia działający w oparciu o dotychczasowe regulacje był nieskuteczny. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta Bronisława Komorowskiego.

>>> Ponad połowa Polaków ocenia poziom stopy życiowej swoich rodzin jako przeciętny. Takiej odpowiedzi udzieliło 58 proc. badanych przez CBOS. 34 proc. Polaków czuje się zagrożonych biedą

Ustawa o promocji zatrudnienia przewiduje:

Reklama
  • specjalne programy dla osób młodych,
  • specjalne programy dla osób powyżej 50 roku życia,
  • premiowanie urzędników za osiągane efekty,
  • profilowanie bezrobotnych,
  • podzielenie klientów urzędów pracy na trzy grupy: aktywnych, wymagających wsparcia i zagrożonych wykluczeniem,
  • nowe narzędzia: bony stażowe, granty na telepracę, pożyczki z Funduszu Pracy.

Osoby zarejestrowane w urzędach pracy będą podzielone na trzy grupy. W grupie pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W grupie trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni wykluczeniem społecznym oraz uchylający się od legalnego zatrudnienia.

Ustawa przewiduje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i powrót do zatrudnienia osób bezrobotnych. Są to na przykład bony stażowe, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.

>>> Jaki jest największy mit dotyczący innowacyjności? – agencja Bloomberg zadała to pytanie kilkunastu słynnym innowatorom, którzy dzięki swojej pomysłowości założyli firmy warte miliardy dolarów.3 mitów o innowacjach, czyli jak naprawdę rodzą się wielkie pomysły