Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 203,03 tys. ton drobiu. co oznacza spadek o 1,9 proc. rok do roku, podano w raporcie.

"Największe ilości drobiu wyekspediowały poza UE tradycyjnie Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania. Udział Polski w unijnym wywozie wzrósł z 9 proc. do 10 proc., a w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 20 proc., najbardziej wśród czołowych unijnych eksporterów. Polska wyprzedziła Niemcy w eksporcie drobiu do krajów trzecich" - czytamy w raporcie.

Największym odbiorcą unijnego drobiu w pierwszych dwóch miesiącach roku stał się Benin, gdzie dostawy zwiększyły się w skali roku o ponad jedną trzecią do 27 tys. ton. Wzrosły również wysyłki unijnego drobiu do RPA (+23 proc.) i Hongkongu (+7 proc.).

>>> GUS: Inflacja to 0,7 w marcu, najbardziej urosły ceny alkoholu i tytoniu

Reklama

Spadki wywozu zanotowano m.in. w przypadku Rosji (-4 proc.), Ghany (-26 proc.), Ukrainy (-53 proc.), Jemenu (-11 proc.), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (-0,2 proc.) oraz do Chin (-26 proc.).

Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w tym okresie br. wyniósł ok. 130 tys. ton i był o 4,4 proc. niższy niż rok wcześniej, podano także w materiale.

>>> Czytaj również: Branża mięsna apeluje o pomoc. Traci 50 mln zł dziennie