Pogorszenie odnotowały zarówno subwskaźniki bieżącej kondycji (114,8 pt.), jak i oczekiwań (106,2 pkt.). Zdaniem Klausa Wohlrabe z Ifo ewentualne cięcie stóp procentowych przez ECB nie dałoby mocnego impulsu niemieckiej gospodarce. Problem tkwi, zatem gdzie indziej? Mamy pierwsze obawy o wpływ sankcji nakładanych na Rosję? Zobaczymy. Zdaniem szefa instytutu Ifo jest jednak zbyt wcześnie, aby mówić o ryzyku odwrócenia dobrego trendu z ostatnich miesięcy. Informacje z Niemiec nie wpływają na razie na złotego, który jest dość silny, biorąc pod uwagę fakt, że już w niedzielę mamy wybory prezydenckie na Ukrainie.

Słabsze Ifo i niepewność, jakie to może rodzić sygnały dla niemieckiej i europejskiej gospodarki zepchnęło notowania EUR/USD poniżej średniej 200 sesyjnej, która przebiega w rejonie 1,3636 (dane za Thomson Reuters). W efekcie przynajmniej teoretycznie mamy otwartą drogę do testowania strefy 1,3600-1,3620 i schodzenia jeszcze niżej. Warto jednak pamiętać, że decyzja ECB zapadnie dopiero 5 czerwca, więc prawie za 2 tygodnie.

Dzisiaj w kalendarzu mamy jeszcze publikację danych nt. dynamiki sprzedaży nowych domów w USA w kwietniu. Po tąpnięciu w marcu teraz spodziewane jest odbicie do 425 tys. Wczorajsze dane nt. sprzedaży na rynku wtórnym nie były aż takie złe.

W średnim terminie (do 5 czerwca) notowania EUR/USD teoretycznie mogą przetestować okolice dołków z lutego b.r., czyli rejon 1,3480. Rynek będzie się cały czas obawiał, jakie ostatecznie kroki może podjąć ECB i czy ewentualne cięcie stopy depozytowej może być głębsze, niż 10-15 p.b. Z drugiej strony od 8 maja, czyli momentu zapowiedzi działań ECB rynek EUR/USD spada właściwie bez żadnej głębszej korekty w górę.

Reklama

Dzisiaj napłyną ważne dane z Kanady. O godz. 14:30 poznamy dane nt. inflacji CPI za kwiecień – kluczowe z punktu widzenia oczekiwań, co do retoryki i potencjalnych posunięć Banku Kanady. Mediana oczekiwań zakłada wzrost o 0,3 proc. m/m i 2,0 proc. r/r, oraz 0,2 proc. m/m i 1,4 proc. r/r w przypadku danych bazowych. Wczorajsze dane nt. sprzedaży detalicznej za marzec nieco rozczarowały (-0,1 proc. m/m), ale nie stało się to pretekstem do osłabienia dolara kanadyjskiego. Wręcz odwrotnie. Pytanie na ile inwestorzy zakładają, że w dłuższym okresie dane i tak wymuszą zmianę „gołębiej” retoryki szefa BOC, a na ile takie założenie nie jest zbyt ryzykowne.

Na wykresie USD/CAD mamy ciekawą sytuację. Wczorajszy spadek należy raczej uznać za ruch powrotny do złamanej linii spadkowej trendu, a nie sygnał do zniżek. Taki scenariusz sugerują też dzienne wskaźniki. W takiej sytuacji należałoby się spodziewać powrotu USD/CAD w okolice 1,0940 (szczyt ze środy) i próby przetestowania strefy 1,0960-85.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.