Decyzje obu skandynawskich rządów zaakceptowały władze Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego są członkami, a także Komisja Europejska oraz komitet zarządzający Horyzontem 2020.

Horyzont 2020 jest zapewne największym w historii Europy programem finansowania badań naukowych i innowacji. Dysponuje budżetem w wysokości około 80 mld euro, który pozwoli na stworzenie systemu finansowania innowacji na wszystkich etapach jej powstawania - od narodzin nowej koncepcji poprzez kolejne stopnie badań po wdrożenie nowych rozwiązań do użytku.

Islandia i Norwegia przyłączając się do programu wzmacniają go swymi wkładami finansowymi oraz potencjałem naukowym.

Unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn powiedziała, że Islandia dysponuje np. unikatową wiedzą dotyczącą energetyki geotermalnej. Norwegia natomiast może wnieść wiele do badań m.in. w dziedzinie zmian klimatu, stanu oceanów oraz wykorzystania ich zasobów, w tym eksploatacji surowców energetycznych.

Reklama

>>> W ciągu ostatniej dekady wiele elementów klasycznego kanonu wiedzy w ekonomii okazało się spektakularną klapą - pisze w felietonie Mark Buchanan