Szef polskiego rządu dziękował Amerykanom za szybką i skuteczną reakcję na kryzys ukraiński i wsparcie polityczne dla Polski. Premier Tusk, podobnie jak prezydent, zapowiedział, że nasz kraj gotowy jest wzmocnić wysiłki obronne. Polska będzie też chciała przekonać Europejczyków na szczycie NATO do "wspólnego europejskiego wysiłku" na rzecz zwiększenia obronności i solidarności.

Donald Tusk otrzymał od amerykańskiego prezydenta zapewnienie, że miliard złotych, który Amerykanie mogą przeznaczyć na obronność w Europie, to "kolejny krok, a nie finał" ich pomocy dla Starego Kontynentu.

>>> Obama: "Chciałbym ogłosić nową inicjatywę". Miliard dolarów trafi do Europy

- Dziś chciałbym ogłosić nową inicjatywę dla wsparcia bezpieczeństwa, przy wsparciu Kongresu - powiedział prezydent Obama. USA zwiększy obecność amerykańskiego wojska i sprzętu w naszej części Europy

Reklama

Polska chwalona za przyjaźń i reformy

Amerykański prezydent chwalił Polskę za rozwój gospodarczy przy trudnych reformach ostatnich 25 lat i mówił, że USA nie ma na świecie większego przyjaciela. "Nasz kraj ma teraz jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek" - mówił Obama. Podkreślił, że podobnie jak USA nasz kraj widzi konieczność pomocy gospodarczej dla Ukrainy. Jego zdaniem, Kijów powinien zreformować swój sektor energetyczny, tak by być bardziej niezależnym od Rosji.

Podobnie zrobiła Polska - mówił Obama - inwestując na przykład w dostawy gazu skroplonego do Europy. Obama poinformował też, że trwają negocjacje umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA. Gdyby została ona zatwierdzona, Amerykanom łatwiej byłoby ułatwić eksport gazu do państw-sygnatariuszy porozumienia.

>>> Rynek wewnętrzny lub konkurencja, ewentualnie unijna dyplomacja - te stanowiska w Komisji Europejskiej portal internetowy EUobserver wymienia wśród osiągalnych dla Polski. Sikorski głównym kandydatem. EUobserver: dla Polski dyplomacja lub gospodarka. Sikorski głównym kandydatem na komisarza