Ranking 100 największych światowych przedsiębiorstw powstaje na podstawie wartości rynkowej firm. Analiza uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od marca 2009 roku do marca 2014 roku, w tym dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

Dominację w zestawieniu potwierdziły amerykańskie spółki. W pierwszej 10 rankingu znalazło się 8 firm z USA, a w całym zestawieniu 47.

Stabilna jest sytuacja spółek europejskich – podobnie jak w 2009 roku do TOP 100 zakwalifikowało się 18 firm ze strefy euro, w tym 8 z Wielkiej Brytanii.

- Bez odpowiedniej siły finansowej i wysokiego poziomu innowacyjności, firmy z innych części świata nie są w stanie konkurować z amerykańskimi gigantami. Podobnie należy tłumaczyć spadek znaczenia spółek z krajów BRIC w rankingu – tak dominację amerykańskiego biznesu tłumaczy Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Reklama

Łączna kapitalizacja spółek w analizowanym czasie niemal uległa podwojeniu – z 8,4 biliona dolarów do ponad 15 bilionów dolarów. Również próg wejścia do rankingu wzrósł niemal dwukrotnie ( z 40 do 81 mld dolarów).

Najbardziej wartościową światową spółką niezmiennie od 2012 roku pozostaje Apple. Jego kapitalizacja w 2014 wyniosła 469 mld dolarów. Kolejne miejsca zajęły: Google, Wells Fargo & Co, Microsoft oraz Berkshire oraz General Electric.

Największa spółka notowana na warszawskiej giełdzie – PKO BP – ma kapitalizację rzędu 16 mld dolarów, w związku z czym aby wejść na listę, musiałaby zwiększyć swoją wartość aż pięciokrotnie.

Kierunek działań w biznesie wyznacza sektor technologiczny, który w rywalizacji branżowej awansował z 6. na 2. miejsce w rankingu.

Brandz Top 100 2014: zobacz ranking najdroższych marek świata.