Poprzedni kwartał to już historia i próba budowania na tej bazie oczekiwań, co do polityki FED w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, byłaby pewnym naciągnięciem. Niemniej wyraźnie rośnie znaczenie danych, które będą publikowane w najbliższych miesiącach. Dzisiaj istotne będą dwie rzeczy – wydatkowy indeks cenowy PCE core, na który FED bardziej zerka, niż na dane CPI – to o godz. 14:30 (oczek. 0,2 proc. m/m za maj), oraz cotygodniowe dane nt. bezrobocia (oczek. 310 tys.).

EUR/USD czeka na jutrzejszą inflację z Niemiec

Kluczem dla notowań euro mogą okazać się jutrzejsze wstępne dane nt. niemieckiej inflacji w czerwcu. Pierwsze dane z poszczególnych landów zaczną napływać już po godz. 9:00. Zbiorcze informacje rynek pozna o godz. 14:00. Oczekuje się, że wskaźnik HICP odbił do 0,2 proc. m/m i 0,7 proc. r/r wobec -0,3 proc. m/m i 0,6 proc. r/r w maju. Jeżeli dane nie sprostają oczekiwaniom to rynek nastawi się na to, że ECB mógłby jednak szybciej luzować politykę i euro pójdzie w dół. Inaczej zacznie być rozgrywany scenariusz wzrostowy, któremu teoretycznie mogą sprzyjać wczorajsze słowa szefa niemieckiej Buby, który ponownie wyraził pewien sceptycyzm odnośnie luźnej polityki monetarnej.

Wprawdzie wczoraj po słabym odczycie PKB z USA notowania EUR/USD przetestowały okolice 1,3650 wyłamując się tym samym ponad ważny poziom na 1,3627, to później wróciliśmy poniżej. W ujęciu tygodniowym sytuacja jest, zatem nierozstrzygnięta i nadal sprzyja euro-niedźwiedziom.

Reklama

Tym samym kluczowe będzie utrzymanie się dzisiaj poniżej 1,3627. Inaczej rynek ponownie ruszy w stronę 1,3650 i dalej przetestuje ważne opory na 1,3660-70. Mocne wsparcie to nadal okolice 1,3590. Dopiero zejście poniżej potwierdzi powrót do scenariusza spadkowego.

GBP/USD przed kolejnym wystąpieniem szefa Banku Anglii

Funt czeka na dzisiejsze wystąpienie Marka Carney’a przy okazji publikacji Raportu Stabilności Finansowej po godz. 11:30. We wtorek przemawiając w parlamencie był on już ostrożniejszy w kwestii podwyżek stóp procentowych. Jeżeli dzisiaj będzie podobnie – np. szef BOE zacznie bardziej akcentować kwestie wprowadzenia dodatkowych ograniczeń przez banki, które mogłyby zastopować ponownie pompowany balon na rynku nieruchomości, to funt może pójść w dół.
Kluczowy ze średnioterminowego punktu widzenia jest poziom 1,6995 – to szczyt z 6 maja. Ostatnio był on naruszany w dół, co zwiększa prawdopodobieństwo realizacji scenariusza spadkowego – tzw. formacja wybicie i powrót. W takiej sytuacji będzie można mówić o złamaniu wsparcia na 1,6920 i zejściu w okolice 1,6840 w ciągu kilku dni. Inaczej mamy atak na szczyty i ich złamanie (strefa 1,7038-61). Na razie ceny oscylują powyżej 1,70, ale przemówienie Carney’a jeszcze się nie zaczęło.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.