Dobrym testem jakie są nastroje, będzie reakcja rynku na publikowane już jutro wyliczenia ADP – jego szacunki zakładają wzrost etatów w sektorze prywatnym o 200 tys. w czerwcu. Warto będzie też przyglądać się temu, jak rynek podejdzie do dzisiejszego odczytu ISM dla przemysłu, który poznamy o godz. 16:00.

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że trend spadkowy jest kontynuowany. Naruszone zostało kolejne lokalne wsparcie w okolicach 67,60 pkt. W perspektywie kilku tygodni rynek może zrealizować scenariusz utworzenia trzeciego dna w obszarze 66,95-67,15 pkt.

Słabszy PMI dla przemysłu nie zaszkodził zbytnio EUR/USD

Na plus zaskoczyły dzisiaj tylko dane z Hiszpanii, gdzie przemysłowy PMI wzrósł w czerwcu do 54,6 pkt. Reszta generalnie rozczarowała, w tym Niemcy (nieoczekiwany spadek do 52,0 pkt. wobec 52,4 pkt. wskazywanych w pierwszych szacunkach), chociaż różnica na ogólnym wyniku dla całej strefy euro jest niewielka – to 51,8 pkt. wobec szacowanych 51,9 pkt. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja się pogorszyła względem maja (52,2 pkt.), co daje argumenty dla podtrzymania „wyraźnie gołębiej” retoryki przez Mario Draghiego po posiedzeniu ECB w najbliższy czwartek.

Reklama

Na wykresie EUR/USD nie można jednak mówić o zagrożeniu powrotem do zniżek. Wczorajsze wybicie ponad opór 1,3662-75 sprawił, że rejon ten stał się mocnym wsparciem. Najbliższy opór można zlokalizować przy 1,3710 i najpewniej zostanie on dzisiaj przetestowany i naruszony. To otworzy drogę do ruchu w stronę 1,3760. Zmienić ten scenariusz (chociaż chwilowo) mógłby tylko wyraźnie lepszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu z USA, który poznamy dzisiaj o godz. 16:00. Mediana oczekiwań zakładana jego wzrost do 55,8 pkt. z 55,4 pkt.

RBA nie dał nowych tematów, AUD/USD nieco w górę

Dzisiejsze posiedzenie Banku Australii zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło żadnych zmian w polityce monetarnej. RBA w komunikacie powtórzył, że kurs AUD/USD pozostaje wysoki jak na historyczne standardy. Dał też do zrozumienia, że nie będzie się spieszył z podwyżkami stóp procentowych, zwłaszcza, że oczekuje pewnego wyhamowania wzrostu gospodarczego, który przez najbliższy rok będzie poniżej długookresowej średniej. Nie ma w tym jednak nic nowego, co mogłoby negatywnie zaskoczyć inwestorów. Stąd też zgodnie z wczorajszym, popołudniowym wpisem, AUD/USD ruszył na północ i nieznacznie naruszył ostatnie maksima na 0,9460. Ich wybicie będzie sygnałem do wzrostu w okolice 0,9535-55.
Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.