Jednocześnie w relacji miesięcznej odnotowano spadek o 0,1 proc. m/m wobec wzrostu o 0,3 proc. m/m w maju. Dane są zatem zaskakująco słabe i mogą sprowokować otwarcie kolejnego rozdziału rynkowych spekulacji nt. potencjalnych posunięć SNB (chociaż najbliższe posiedzenie jest zaplanowane dopiero na połowę września). Wydaje się jednak, że coraz większe zrozumienie może ponownie zyskiwać pomysł wprowadzenia ujemnej stopy od depozytów, zwłaszcza, że nie można wykluczyć, że ECB za kilka miesięcy zdecyduje się na dalsze obniżenie stopy depozytowej, która już jest ujemna (-0,1 proc.). Szanse na program QE w wydaniu szwajcarskim są zerowe. Z kolei kwestia podniesienia tzw. capa na EUR/CHF, który od blisko 3 lat pozostaje na poziomie 1,20 była wielokrotnie poruszana na rynku, ale raczej nie zyska akceptacji w SNB.

Wobec powyższego nie dziwi zbytnio uśpienie rynku, który zignorował dzisiejsze dane. W efekcie frank minimalnie, ale jednak zyskuje, a nie traci. Na tygodniowym wykresie EUR/CHF widać jednak, że dołek mógł już zostać „odhaczony” w ubiegłym tygodniu w okolicach ważnego wsparcia 1,2132. Potwierdzeniem tego faktu musiałoby być utrzymanie się notowań powyżej lokalnego wsparcia 1,2150 i powolny ruch w górę ze złamaniem strefy oporu 1,2170-85. Potem kluczowe będą okolice 1,2205.

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama