Eksperci resortu gospodarki wskazują, że na słabszym od oczekiwanego wzroście w czerwcu zaważyły słabsze wyniki przetwórstwa przemysłowego (wzrost jedynie o 2,1 proc.).

"Analitycy MG oczekują utrzymania podobnej dynamiki produkcji. W lipcu 2014 r. przy braku różnicy w liczbie dni roboczych w porównaniu z lipcem 2013 roku, wzrost produkcji przemysłowej wyniesie ok. 2 proc. Optymizm płynie z danych wyrównanych sezonowo, gdzie wzrost produkcji w czerwcu wyniósł 2,1 proc. (r/r)" - czytamy w komentarzu do danych GUS.

>>> Czytaj też: Zobacz, jak przyśpieszyć dokonanie przelewu bankowego

W porównaniu z czerwcem 2013 r. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 20 spośród 34 działów przemysłu. Analitycy resortu zwracają uwagę na znaczący wzrost w produkcji mebli (o 10,2%) i spadek m.in. sprzedaży w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (13,5 proc.).

Reklama

Ekonomiści bankowi liczą, że kolejne miesiące przyniosą przynajmniej poprawę tempa wzrostu produkcji o kilka pkt proc. Wskazują przy tym, że coraz większą rolę będzie odgrywał popyt wewnętrzny, zaś eksporterzy mogą liczyć na stabilnego złotego.

>>> Czytaj też: Azja chce jeść więcej czekolady. Czy przez to zabraknie jej dla innych?