Prace wiertnicze w miejscowości Kisielsk w gminie Stoczek Łukowski zakończyły się w marcu br., a otwór horyzontalny Stoczek-OU1K osiągnął całkowitą długość 4307 m. W tej chwili trwają przygotowania do kolejnego etapu czyli szczelinowania hydraulicznego.

"Zaplanowany zabieg będzie miał charakter hybrydowy. Przetestujemy kilka różnych metod rozszczelniania skał, w kolejnych odcinkach tego samego otworu. Planujemy zastosowanie zmodyfikowanych na bazie dotychczasowych doświadczeń, składów płynów szczelinujących oraz dopasowanych do charakteru i własności skały technologii ich zatłaczania. Wykorzystamy także nowe, niestosowane dotychczas w Polsce, metody oceny produktywności złoża" - powiedział prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.

>>> Czytaj też: PKN Orlen planuje dalsze odwierty za gazem łupkowym w II poł. 2014 r.

W lipcu zakończono budowę i napełnianie zbiorników na wodę technologiczną, obecnie zaś trwa mobilizacja sprzętu i załóg serwisowych. W minionych tygodniach, w związku z kolejnym etapem prac, odbyły się także spotkania konsultacyjne z radą gminy Stoczek Łukowski oraz mieszkańcami sąsiadujących z odwiertem miejscowości, podano również.

Reklama

Koncern planuje też wykonanie w najbliższym czasie horyzontalnego otworu poszukiwawczego w gminie Cyców (koncesja Wierzbica). Zgodnie ze strategią PKN Orlen na lata 2014-2017 celem okresowego przeglądu posiadanych w Polsce aktywów poszukiwawczych jest wytypowanie obszarów o największej perspektywiczności, na których w kolejnych latach koncentrowane będą prace poszukiwawczo-rozpoznawcze. W najbliższych latach Koncern nie wyklucza także możliwości rozszerzania obszaru prac poprzez akwizycję aktywów, partnerstwo w projektach lub pozyskanie nowych bloków koncesyjnych, podsumowano w komunikacie.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.

>>> Czytaj też: Powstaje ustawa łupkowa. Poszukiwania gazu poprowadzą polskie koncerny?