Tym samym dzisiaj ważniejszą figurą będą dane nt. indeksu zaufania konsumentów sporządzanego przez Conference Board, które poznamy o godz. 16:00. Mediana zakłada jego spadek w sierpniu do 89 pkt. z 90,9 pkt. Głębsze zejście w połączeniu z lipcowym rozczarowaniem w sprzedaży detalicznej, oraz słabszymi wskazaniami indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan, byłoby odebrane negatywnie i mogłoby stanowić pretekst do chwilowego osłabienia się dolara.

Dane nt. cen nieruchomości wg. CaseShillera i FHFA są za czerwiec, stąd tez ich wpływ na rynek może nie być duży. W cieniu danych z USA mamy nadal dyskusję nt. potencjalnych posunięć ze strony Europejskiego Banku Centralnego i pozycjonowania się rynku pod szacunkowe dane nt. inflacji HICP w strefie euro, które poznamy w końcu tygodnia. Rynek będzie też zerkał na wydarzenia w Mińsku, gdzie dzisiaj ma dojść do spotkania przedstawicieli Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Biorąc jednak pod uwagę informacje o kolejnych rosyjskich prowokacjach na granicy z Ukrainą, szanse na znalezienie pokojowego rozwiązania dla sytuacji wschodnich regionów Ukrainy należy ocenić jako nikłe. To oczywiście negatywna informacja dla gospodarki strefy euro, gdyż sygnalizuje, że wojna handlowa z Rosją potrwa co najmniej kilkanaście dobrych miesięcy…

Koszyk BOSSA USD próbuje nieznacznie korygować ostatni ruch. Mocnym wsparciem jest rejon 69,51 pkt. i zejście poniżej może być dość trudne, biorąc pod uwagę nastawienie rynku wobec dolara i oczekiwania, co do posiedzenia FED 16-17 września, oraz potencjalne posunięcia innych banków centralnych, chociażby ECB w dniu 4 września.

Na wykresie EUR/USD widać, że została podjęta jakaś próba zamknięcia weekendowej luki na 1,3239, ale rynek jest dość słaby – sił starczyło zaledwie na podejście do 1,3214. Dzisiaj EUR/USD na nowe minima (poniżej 1,3178) sprowadzić mogą dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku. Ale już ewentualne rozczarowanie odczytem Conference Board o godz. 16:00 dałoby powrót do 1,32. Reasumując, wtorek nie sugeruje wyraźniejszych ruchów na EUR/USD. Warto jednak pamiętać o tym, że już jutro rynek będzie się ustawiał pod dane z czwartku i piątku, a tym samym zaczniemy grę pod testowanie okolic 1,3120-40 i dalej 1,3020, gdyby piątkowe dane nt. inflacji HICP okazały się fatalne.

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.