Do 18 września 2016 roku rządy wszystkich krajów UE muszą dostosować swoje przepisy do dyrektywy w sprawie rachunków bankowych, która właśnie została opublikowana w Dzienniku Unii Europejskiej. Zgodnie z zapisami dyrektywy w każdym kraju członkowskim rząd ma zadbać o to, by przynajmniej jeden bank oferował klientom tzw. podstawowy rachunek płatniczy.

Rachunek taki ma pozwalać na wpłatę i wypłatę gotówki, wykonywanie przelewów, transakcji polecenia zapłaty oraz używanie karty płatniczej. Obsługa takiego rachunku może się odbywać poprzez internetowy serwis transakcyjny, ale na życzenie klienta ma on mieć prawo zarządzać rachunkiem także w stacjonarnych placówkach obsługi. Ponadto, zgodnie z treścią dyrektywy, dostawcy rachunku nie mogą uzależniać jego oferowania od wykupienia przez klienta innych usług, np. ubezpieczeń, dodatkowych kart czy kredytów.

Zgodnie z dyrektywą rachunek podstawowy powinien być bezpłatny lub być oferowany za tzw. adekwatną opłatą. Obowiązek zdefiniowania, ile taka opłata może wynosić, również nałożono na władze poszczególnych państw. W kalkulacji powinny one uwzględnić m.in. poziom dochodów obywateli oraz cen artykułów konsumpcyjnych w danym kraju.

Wejście w życie przepisów dyrektywy w sprawie rachunków będzie dobrą informacją dla klientów, którzy od kilku lat są bombardowani przez banki podwyżkami prowizji za korzystanie z rachunków czy wydanych do nich kart. Z raportu Narodowego Banku Polskiego na temat cen usług bankowych za II poł. ub. roku wynika, że w zdecydowanej większości badanych instytucji doszło do podwyżek prowizji. W rezultacie średnia miesięczna opłata za konto osobiste wzrosła o 6,77 proc. w porównaniu do czerwca ub. roku. Jeszcze bardziej podrożały usługi bezpośrednio powiązane z kontem, np. przelewy. Te wykonywane w oddziale – o 14 proc., a telefonicznie – niemal o 11 proc. Polecenie zapłaty, które umożliwia automatyczne regulowanie rachunków, poszło w górę o bez mała 37 proc. Ponadto zmniejsza się liczba banków oferujących bezwarunkowo bezpłatne konto i kartę. Większość instytucji, choć może reklamuje swoje usługi jako darmowe, to uzależnia brak prowizji od wykonania określonej liczby lub wartości transakcji kartą czy też od minimalnych wpływów na konto.

Reklama

Dyrektywa o rachunkach nakłada również obowiązki informacyjne na banki. Każdy użytkownik rachunku będzie miał prawo raz do roku zażądać od swojego banku wykazu wszystkich opłat i prowizji, pobranych z tytułu prowadzenia rachunku płatniczego. W każdym kraju członkowskim ma też funkcjonować internetowa porównywarka, która ma w łatwy i bezpłatny sposób zestawiać oferty usług płatniczych.

>>> Polecamy: Sprawdź jakich 5 rzeczy jest ukrytych w numerze twojego konta