Niemcom coraz bliżej do Polaków, a Polakom do Niemców - uważa Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, Niemcy dostrzegli bardzo duże zmiany nie tylko w polskiej gospodarce, ale i mentalności.

Jednym z przejawów dobrych stosunków z naszym zachodnim sąsiadem będzie rozpoczynająca się dziś wieczorem wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Berlinie i jego jutrzejsze przemówienie w Bundestagu.

Jak ocenia Agnieszka Łada, to bardzo cenny historycznie gest. Trzeba przy tym pamiętać o symbolice września i 75. rocznicy wybuchu wojny światowej - dodała, podkreślając znaczenie najlepszych w powojennej historii, stosunków między Polską i Niemcami.

Z przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych w Niemczech badań nad tym, jak Niemcy postrzegają Polaków wynika, że w porównaniu z rokiem 2000, nastąpiła olbrzymia zmiana. "Polakom nagle zaczęto przypisywać takie cechy, jak dobra organizacja pracy, pracowitość, punktualność, sumienność. Podobnie stało się z oceną polskiej gospodarki, kiedyś nazywanej zacofaną z wiecznym bałaganem" - powiedziała Agnieszka Łada. Teraz w kontekście Polski, Niemcy mówią o wzroście gospodarczym, dobrym klimacie inwestycyjnym i solidności.

Reklama

Potwierdzają to bardzo wysokie obroty handlowe Polski z Niemcami.

Zdaniem Agnieszki Łady, coraz więcej Niemców decyduje się na przyjazd do Polski na urlop czy tańsze zakupy. Niemcy żałują też, że zbyt późno otworzyli rynek pracy dla polskich specjalistów.

W opinii gościa Polskiego Radia 24, Niemcy czekają na polskich inżynierów i informatyków, którzy jednak wolą mieszkać w Polsce i pracować zdalnie za dobre pieniądze. Zarobki w tej branży nie są w Niemczech wyższe, natomiast koszty socjalne są duże, dlatego Niemcy żałują dziś, że tak długo zamykali rynek pracy dla Polaków - stwierdziła Agnieszka Łada.

Jak podkreśliła ekspert, obecnie jest duże zapotrzebowanie na różnych polskich specjalistów. Dlatego jeśli ktoś chce pracować za zachodnią granicą, to ważna jest przynajmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

Według Agnieszki Łady, Niemcy potrzebują opiekunek dla osób starszych i chorych, pielęgniarek, a nawet nauczycielek przedszkolnych. W dużej mierze liczą na Polki i Polaków, których coraz bardziej cenią jako pracowników.

W ostatnich latach obraz Polaków i Polski w oczach Niemców zdecydowanie się poprawił. Mimo to, zdaniem gościa Polskiego Radia 24, należy nadal promować polskich pracowników klasy specjalistów, a polskie produkty - jako nowoczesne, wartościowe o bardzo dobrej jakości.

>>> Czytaj też: Niemcy nie przewidują deficytu budżetowego w 2015 r. Pierwszy raz od 45 lat