"W przypadku braku odpowiednich alternatywnych działań, spółka proponuje po odliczeniu kosztów, bezzwłoczny zwrot pozostałych środków akcjonariuszom i przystąpienie do likwidacji, Wraz ze środkami pieniężnymi będącymi w trakcie zwrotu przez spółkę joint venture, Lane Energy Poland Sp. z o.o., na dzień 30 września spółka posiada środki pieniężne w wysokości około 17 mln GBP, równowartość 20 pensów za akcję" - czytamy w komunikacie.

Spółka podała także, że prowadzi osobne roszczenie wobec ConocoPhillips o zwrot 30 proc. udziału nadwyżki kapitału obrotowego zgromadzonego we wspólnym przedsięwzięciu typu joint venture, wycenionego na 1,64 mln USD netto.

"W listopadzie 2014 roku spółka planuje przeprowadzić pierwsze nadzwyczajne walne zgromadzenie, aby zatwierdzić natychmiastowy zwrot kwoty nie mniejszej niż 15,5 mln GBP swoim akcjonariuszom, odpowiednik nie mniejszy niż 18 pensów za akcję. Zakłada się, że drugie i ostateczne NWZ odbędzie się w pierwszym kwartale 2015 roku, w celu poddania spółki dobrowolnej likwidacji, a następnie dokonania końcowego podziału na zakończenie likwidacji" - napisano także w komunikacie.

Wypowiedzenia umów zostały już przedstawione wszystkim funkcjonariuszom, pracownikom i konsultantom spółki.

Reklama

3Legs Resources tłumaczy też, że miała prawo do jednorazowego zaprzestania udziału w działalności obejmującej trzy zachodnie koncesje w basenie bałtyckim kiedy udział w wydatkach netto osiągnie 19 mln USD; limit ten został osiągnięty pod koniec sierpnia 2014.

"Spółka wywnioskowała, iż w najlepszym interesie swoich akcjonariuszy byłoby wykorzystanie tej opcji, a tym samym ograniczenie swojej odpowiedzialności finansowej w odniesieniu do trzech zachodnich koncesji; opcja ta została wykorzystana w dniu 17 września 2014" - podano także w materiale.

Spółka pozyskała 58,1 mln GBP netto z pierwotnej oferty publicznej na londyńskim rynku AIM w czerwcu 2011 r. w celu sfinansowania poszukiwań gazu łupkowego w Polsce "i w innych krajach", ale później ograniczyła obszar działalności tylko do Polski.

>>> Czytaj też: Zagraniczne koncerny porzucają polskie łupki. To koniec marzeń o gazowej potędze?