MFW przyjrzał się gospodarce w Rosji i uznał, że Bank Centralny Rosji powinien podwyższyć stopy procentowe, by zmniejszyć inflację. Niezależność operacyjna BCR powinna być zabezpieczona, podobnie, jak przestrzeganie reguły fiskalnej. Zwiększanie potencjału wzrostu w Rosji wymaga odważnych reform strukturalnych oraz dalszej integracji globalnej.

Napięcia geopolityczne spowalniają gospodarkę Rosji, która już była osłabiona przez strukturalne opóźnienia. W tych warunkach, utrzymanie skutecznej polityki makroekonomicznej pomogłoby ograniczyć ryzyka.

MFW przyjrzał się gospodarce w Rosji i uznał, że Bank Centralny Rosji powinien podwyższyć stopy procentowe, by zmniejszyć inflację. Niezależność operacyjna BCR powinna być zabezpieczona, podobnie, jak przestrzeganie reguły fiskalnej. Zwiększanie potencjału wzrostu w Rosji wymaga odważnych reform strukturalnych oraz dalszej integracji globalnej.

>>> Czytaj też: Zagraniczne firmy lgną do Polski

Reklama

Perspektywy gospodarcze wyglądają ponuro

PKB Rosji wzrośnie o 0,2 proc. w 2014 r. i o 0,5 proc. w przyszłym roku. Spodziewany jest spadek konsumpcji. Napięcia geopolityczne, w tym sankcje, kontrsankcje i obawa o ich dalszą eskalacje, wzmacniają tylko niepewność i zmniejszają zaufanie do państwa i inwestycje.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że odpływ kapitału sięgnie 100 mld dol. w tym roku, a w przyszłym nieco zelżeje, ale pozostanie na wysokim poziomie. Inflacja utrzyma się na poziomie 8 proc. pod koniec grudnia, głównie ze względu na wzrost cen żywności, spowodowany embargiem i spadkiem wartości rubla. MFW spodziewa się przekroczenia celu inflacyjnego w 2015 r.

>>> Czytaj też: Putin o sankcjach Zachodu: "To kompletna głupota"

MFW zakłada stopniowy spadek napięcia politycznego

Bieżące prognozy na przyszłość zakładają stopniowy rozkład napięć politycznych w trakcie następnego roku. Utrata zaufania lub eskalacja czy przedłużenie napięć mogłyby doprowadzić do większego odpływu kapitału, większego nacisku na stopy procentowe, wyższej inflacji i jeszcze niższego wzrostu. A spadek światowych cen ropy naftowej może tylko wzmocnić ten proces.

Jak pisze MFW, dziś utrzymanie stabilnej i przewidywalnej polityki makroekonomicznej jest kluczowe dla zwiększenia zaufania. Wliczając w to przestrzeganie reguł fiskalnych, realizację celu inflacyjnego i w pełni upłynniony kurs rubla, a także inwestowanie środków Narodowego Funduszu Bogactwa tylko z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Rosja wciąż ma jednak spore zabezpieczenia, jak wysoki poziom rezerw, dobrą międzynarodową pozycję inwestycyjną, niski dług publiczny. Jednakże biorąc pod uwagę brak pewności co do tego, jak długo utrzyma się napięcie wokół Moskwy i słabości strukturalne, rozważne używanie tych zasobów będzie kluczowe dla uspokojenia gospodarki.

Reformy strukturalne są kluczowe, MFW stanowczo to podkreśla, zwłaszcza dziś, w obliczu narastającej niepewności. Sankcje i rosyjskie na nie odpowiedzi oraz podwyższona niepewność prowadzą do dodatkowych interwencji państwa w gospodarce. Konieczne są środki zaradcze, które zmniejszą wpływ geopolitycznych napięć i pozwolą uniknąć wzmocnienia zakłóceń w gospodarce. Prognozy przewidują niski poziom popytu wewnętrznego i potencjalnego wzrostu. W ramach reform, Fundusz zaleca ochronę inwestorów, zmniejszanie barier handlowych, zwalczanie korupcji, przywrócenie planu prywatyzacji, poprawę konkurencyjności i klimatu biznesowego, a także powrót do integracji gospodarki ze światem.

>>> Czytaj też: Osłabić kurs ropy naftowej o 20 dolarów za baryłkę. Tak można zaszkodzić Rosji