Ze względu na zgłaszane zainteresowanie inwestorów, Grupa ITI i Canal+ przeanalizują możliwość wspólnie posiadanego pakietu 51 proc. akcji TVN, podały Grupa ITI i Canal+ we wspólnym komunikacie. O godzinie 11.33 papiery TVN rosną o 2,91 proc. do 14,83 zł.

"Zarządy Grupy ITI i Grupy Canal+ informują, że w ostatnich miesiącach kontaktowali się z nimi strategiczni oraz finansowi inwestorzy, wyrażający zainteresowanie przejęciem kontrolnego pakietu akcji Grupy TVN. W odpowiedzi na to zainteresowanie podjęte zostały decyzje o przeprowadzeniu przeglądu strategicznych opcji dotyczących wspólnie posiadanego pakietu 51 proc.udziałów w Grupie TVN" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: TVN: Premium TV będzie szybko rosnąć, staje się jednym z filarów biznesu

Zarówno Grupa ITI, jak i Grupa Canal+, będą podejmować wszelkie niezbędne kroki, aby w każdym scenariuszu zapewnić wysoki zwrot z inwestycji w TVN. Strony potwierdzają, że w sytuacji, gdy analiza strategicznych opcji nie doprowadzi do transakcji sprzedaży, istniejące obecnie umowy pozostają w mocy, zaznaczono w materiale.

Reklama

"Grupa Canal+ będzie nadal prowadzić aktywną działalność w Polsce, swoim drugim największym po Francji rynku, na którym będzie dalej rozwijać i wzmacniać platformę nc+, wiodącą płatną telewizję satelitarną w Polsce. Ponadto, niezależnie od wyników przeprowadzanej analizy, nc+ będzie kontynuować bliską współpracę z TVN, do której należy 32 proc. udziałów w platformie nc+" - czytamy dalej.

TVN to zintegrowana grupa medialna, działająca w ramach trzech głównych segmentów biznesowych: nadawanie i produkcja telewizyjna oraz cyfrowa płatna telewizja satelitarna. Nadaje jedenaście kanałów telewizyjnych, m.in. TVN, TVN7, TVN24, TVN Turbo i TVN Style. Spółka jest notowana na GPW od 2004 r.

Zdaniem analityków, z którymi rozmawiała PAP, choć sam temat zmian właścicielskich w TVN zaskoczeniem nie jest, to potencjalne wyjście Vivendi z inwestycji w TVN, już po dwóch latach, nie było oczekiwane.

"Od pewnego czasu na rynku dyskutowało się na temat sprzedaży TVN-u przez właścicieli, szczególnie, jeśli mówimy o ITI. Choć głównie mówiono o tym, że to Vivendi odkupi pakiet posiadany przez ITI, a nie, że chce ono opuścić akcjonariat spółki. Ale jak widać nastąpiła rewizja strategii francuskiego koncernu i z tego punktu widzenia jest to zaskoczenie" - powiedział Konrad Księżopolski z BESI.

"Patrząc na komunikat ze spółki, nie mogę wykluczyć, że wejdzie do gry jakiś podmiot nie będący częścią transakcji z 2012 roku. W spekulacjach pojawiają się różne spółki: Vivendi jest wyborem oczywistym. Pojawiają się także nazwy Time Warner, który ma udziały w Czechach, XXI Century Fox, Bertelsman, RTL" - ocenia Przemysław Sawala-Uryasz z UniCredit CAIB.

>>> Czytaj też: KRRiT chce uderzyć w przedsiębiorców: Wszyscy zapłacą opłatę audiowizualną?