Słabsze niż oczekiwano dane o produkcji przemysłowej w Eurostrefie we wrześniu (spodziewano się wzrostu o 0,7% m/m SA, zaś odczyt pokazał przyrost o 0,6% m/m) skłoniły inwestorów do zakupów papierów rządowych. Gorszy niż szacowano wynik został częściowo zneutralizowany przez rewizje w górę danych z poprzedniego miesiąca. Jednak w skali całego kwartału spadek aktywności w przemyśle wyniósł 0,4% k/k, zaś struktura danych (niska aktywność w produkcji dóbr trwałych konsumpcyjnych) przekonała rynki, że kolejne miesiące nie będą istotnie lepsze. Presję na zniżki rentowności wywierały także giełdy, gdzie inwestorzy sprzedawali europejskie (a po południu i amerykańskie) akcje, w obawie przed dalszym pogorszeniem sytuacji na starym kontynencie. W efekcie krzywa amerykańska zjechała o 2 pb., zaś europejska o 3 pb.

Na lokalnym podwórku powrócił optymizm co do perspektyw obniżek stóp procentowych. Stawki FRA kontynuowały spadki. Tym razem jednak inwestorzy dali się przekonać, że powrót do łagodzenia polityki pieniężnej nastąpi dopiero w przyszłym roku. Krzywa FRA przesunęła się dół swojego brzucha z segmentu 5X8 w stronę 6X9-9X12, notując w tym fragmencie lokalne, tygodniowe rekordy na poziomie 1,66-1,68%. W przypadku krzywej IRS i krzywej obligacji największy ruch miał miejsce w długim ogonie, gdzie stawki i rentowności zsunęły się o 4-6 pb. Redukcja na krótszym końcu wyniosła istotnie mniej, 1-2 pb. Takie zmiany były pochodną spadających cen ropy, zachowania giełd oraz rynków bazowych.

W czwartek od rana spodziewamy się dalszego schodzenia krzywej obligacji/IRS w dół w reakcji na ogłoszenie rozczarowujących danych o produkcji przemysłowej z Chin. Po południu czeka nas publikacja informacji o inflacji w kraju w październiku. Spodziewamy się odczytu na poziomie -0,4% r/r z minimalnym ryzykiem w dół. Ceny konsumentów powinny być spychane przez niższe niż rok wcześniej ceny żywności, paliw i węgla. Negatywnie na roczny wskaźnik cen konsumentów ma także szanse oddziaływać odzież. Naszym zdaniem niższy popyt na produkty sezonowe wywołany przez dobrą pogodę mógł skłonić detalistów do uelastycznienia polityki cenowej. Ogranicznikiem dla silniejszego wejścia wskaźnika inflacji w strefę ujemnych wartości powinny być niektóre grupy owoców i ich przetworów (tych których hurtowe ceny ustalane są na rynku dolarowym). Sądzimy, że taka sytuacja będzie sprzyjać spłaszczaniu krzywej IRS/obligacji przy jednoczesnym dalszym marszu krzywej w dół. W przypadku krzywej FRA powinniśmy zobaczyć opuszczanie niżej jej brzucha w segmencie 6X9-9x12. Będzie to konsekwencją dostrzegania przez inwestorów spadku prawdopodobieństwa redukcji stóp w tym roku (wobec patu decyzyjnego w RPP), przy utrzymaniu przekonania o słabych perspektywach gospodarczych na pierwszą połowę przyszłego roku.

W horyzoncie końca tygodnia czeka nas jeszcze publikacja danych o PKB w kraju i Europie, która będzie naszym zdaniem sprzyjać redukcjom na całej długości krzywej IRS.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.