Trudno jednoznacznie wytłumaczyć ten ruch – raczej wpisuje się to w kanwę pewnej przypadkowości ruchów w końcu roku. Bo w kwestii fundamentalnych oczekiwań względem dolara nic się nie zmieniło. Dane z USA, które poznaliśmy po południu, były w zasadzie zgodne z oczekiwaniami. Indeks cen nieruchomości S&P Case-Shiller wzróśł w październiku o 4,5 proc. r/r (dane dla 20-metropolii), a publikowany o 16:00 wskaźnik Conference Board, który obrazuje indeks zaufania konsumentów wyniósł w końcu grudnia 92,6 pkt. Tutaj oczekiwano 93 pkt.

Ciekawie zachowywał się EUR/USD, który próbował podnosić się w górę niezależnie od negatywnych danych nt. wstępnej inflacji konsumenckiej w Hiszpanii za grudzień. Analogiczne dane dla Niemiec i dla całej strefy euro, poznamy dopiero w tygodniu po 4 stycznia. Niemniej już w piątek warto będzie zerknąć na ostateczne odczyty przemysłowych indeksów PMI dla strefy euro za grudzień. Równie ważne będą odczyty z Polski i Wielkiej Brytanii. Dzień zakończy publikacja kluczowego indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu.

Na wykresie EUR/USD widać kolejną próbę powrotu ponad naruszony poziom wsparcia 1,2163. W szerszym ujęciu to jednak niewiele zmienia. Trend spadkowy nadal pozostaje dość silny. Jedyny pozytyw to fakt, że na razie obroniona została linia trendu oparta o minimum z 2005 r., która przebiega w okolicach 1,2120. Silny opór to okolice 1,2220 (górne ograniczenie wcześniejszej kilkudniowej konsolidacji). O powrót poniżej 1,2163 w ciągu kilkunastu godzin może być jednak łatwo. Średnioterminowy ważny poziom można wskazać w rejonie 1,2040 (minimum z 2012 r.)

Nota prawna:

Reklama

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.