"Elastyczny kurs walutowy odgrywa rolę stabilizującą, działając jako amortyzator w okresach wahań na światowych rynkach finansowych. System bankowy jest płynny, dobrze skapitalizowany i rentowny, wzmocniony przez skuteczny nadzór finansowy" - napisał w oświadczeniu Min Zhu.

"Stopniowa konsolidacja fiskalna była kontynuowana, a stała reguła wydatkowa, wprowadzona w 2013 roku, ma zapewnić długoterminową stabilność fiskalną. Rezerwy walutowe wzrosły i są zasadniczo odpowiednie w stosunku do standardowych benchmarków" - dodał.

Zgodnie z ostatnimi danymi NBP oficjalne aktywa rezerwowe w grudniu 2014 roku wyniosły 82.644,8 mln euro.

>>> Czytaj więcej: MFW zmniejszy linię kredytową dla Polski. Nie potrzebujemy 34 mld dolarów

Reklama

Min Zhu zaznacza, że ryzyka zewnętrzne nieco się zmniejszyły, ale nadal pozostają na podwyższonym poziomie.

"Przedłużający się okres spowolnienia wzrostu w strefie euro może mieć duży wpływ na Polskę za pośrednictwem kanałów handlowych i zmniejszenia zaufania. Gwałtowny wzrost zmienności na światowych rynkach finansowych lub znaczne pogorszenie się zewnętrznych warunków finansowania może wpłynąć na polską gospodarkę, ze względu na stosunkowo wysokie zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. Utrzymujące się napięcia geopolityczne w regionie zwiększają te ryzyka" - napisał.

Min Zhu wskazuje, że w tym kontekście przedłużenie na kolejny, dwuletni okres dostępu do FCL, który polskie władze zamierzają nadal traktować jako środek ostrożności, wzmacnia bufory Polski przed zagrożeniami zewnętrznymi, pomaga utrzymać zaufanie rynku i wspiera właściwą strategię gospodarczą polskich władz.

"Ponadto fakt zmniejszenia wielkości FCL wysyła jasny sygnał, że intencją polskich władz jest, żeby wyjść z FCL, kiedy zewnętrzne zagrożenia ustąpią" - napisał.

NBP poinformował w środowym komunikacie, że 14 stycznia 2015 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego podjęła decyzję o przyznaniu Polsce dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line) na kolejne dwa lata. Zgodnie z wnioskiem polskich władz, wysokość środków udostępnionych w ramach Linii została zmniejszona w porównaniu z udostępnioną w poprzednim okresie i wynosi obecnie 15,5 mld SDR (ok. 22,1 mld USD wg kursu średniego NBP z 14 stycznia 2015 r.).

Narodowy Bank Polski obsługuje Elastyczną Linię Kredytową jako agent finansowy rządu.

>>> Polecamy: MFW: PKB Polski wzrośnie w 2014 roku o 2,8 proc.