"Produkcja w pierwszym tygodniu kwietnia wynosiła średnio 4 511 boe/d. Cała produkcja nadal utrzymuje się na poziomie znacznie poniżej zdolności wydobywczych, co jest rozciągniętym w czasie efektem wprowadzonego przez ukraiński rząd rozporządzenia, które rezerwuje znaczną część rynku gazu ziemnego dla państwowej firmy - Państwowa Spółka Akcyjna Naftogaz" - czytamy w komunikacie.

Produkcja gazu i kondensatu na Ukrainie w I kw. br. (przypadająca na 70-proc. udział Serinus w prawie użytkowania górniczego) wynosiła odpowiednio: 16,6 MMcf/d i 69 bbl/d. Wartości te są niższe odpowiednio o 29% i 17% w porównaniu z IV kwartałem 2014 r.

Spadki związane są z ingerencją rządową na rynku gazu. "Pozostała część rynku nie była w stanie wchłonąć całego dostępnego gazu, co skutkowało cięciami wydobycia przez prywatnych producentów, w tym w KUB-Gas LLC ("KUB-Gas") - spółce zależnej Serinus (pośrednio 70 proc. udziałów), która jest właścicielem i operatorem ukraińskich koncesji" - czytamy dalej.

Produkcja na Ukrainie w pierwszym tygodniu kwietnia wyniosła średnio 17,1 MMcf/d i 76 bbl/d.

Reklama

Szacunkowe ceny uzyskane na Ukrainie w ciągu I kwartału ze sprzedaży gazu i kondensatu wynosiły odpowiednio 7,98 USD/Mcf i 36,63 USD/bbl. Dla porównania, ceny zrealizowane w IV kw. 2014 r. to 9,63 USD/Mcf oraz 72,34 USD/bbl, podano również.

W Tunezji łączna produkcja w I kwartale br. wynosiła 1 624 boe/d i była o 13% wyższa w porównaniu do 1 434 boe/d odnotowanych w IV kw. 2014 r. Średnia produkcja ropy w I kwartale wynosiła 1 279 bbl/d, a średnia produkcja gazu 2,1 MMcf/d.

"Głównym czynnikiem tego wzrostu był odwiert Winstar-12bis na polu Sabria, z którego prowadzono wydobycie przez większość kwartału (z wyjątkiem okresu 12 dni w marcu, kiedy odwiert był zamknięty w celu przeprowadzenia testów odbudowy ciśnienia). Odwiert ten w grudniu 2014 r. pracował jedynie przez 21 dni i dawał niższą średnią produkcję w czasie oczyszczania się" - wyjaśnia Serinus.

Szacunkowe średnie ceny zrealizowane w ciągu kwartału wynosiły 53,27 USD/bbl i 11,82 USD/Mcf. W I kwartale zrealizowano trzy odbiory ropy tankowcami.

Średnia produkcja w Tunezji w pierwszym tygodniu kwietnia wyniosła 1 588 boe/d, na co składa się 2,0 MMcf/d gazu i 1 255 bbl/d ropy.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii, profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Rumunii oraz działalność wydobywczą na Ukrainie i w Tunezji.