Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 447,4 mln ton wieprzowiny, co oznacza wzrost o 2,4% r/r, podano w raporcie.

"Rosja sprowadziła w styczniu i lutym br. jedynie 3,4 tys. ton produktów wieprzowych z UE (słoniny, podrobów i przetworów) wobec 43 tys. ton w tym samym okresie 2014 r. Rosyjski import mięsa i żywca wieprzowego z UE był zerowy. Było to spowodowane zakazem importu wieprzowiny wprowadzonym przez Rosję pod koniec stycznia 2014 r. z uwagi na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce i na Litwie. W sierpniu 2014 r. embargo zostało rozszerzone na mięso z całej UE" - czytamy w raporcie.

Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE były kraje azjatyckie - Chiny, Korea Płd., Japonia, Hongkong i Filipiny. W sprzedaży do Chin i Hongkongu dominowały podroby wieprzowe, których sprzedano odpowiednio o 19 proc. więcej i 40 proc. mniej niż przed rokiem. Chiny zakupiły ponad połowę unijnego eksportu podrobów wieprzowych. Prawie o połowę więcej niż przed rokiem wieprzowiny zakupiły również na rynku unijnym Amerykanie ze względu na niedostateczną podaż z produkcji wewnętrznej po ubiegłorocznej epidemicznej biegunce świń (PED). Japonia zmniejszyła natomiast zakupy z uwagi na odbudowę krajowej produkcji. Rośnie również znaczenie Australii wśród odbiorców unijnego mięsa, która w ciągu roku podwoiła import.

Największy wolumen mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. Z grona ważniejszych eksporterów, najsilniejsze zniżki wywozu dotyczyły Polski, Włoch i Francji. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania

>>> Czytaj też: Nie chciała ich Rosja, ale chce cała Europa Wschodnia. Polskie jabłka zdobywają nowe rynki