W 2014 r. Ukraińcy kupili w Polsce o 30 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Jeśli tak dalej pójdzie, to za rok nabędą więcej lokali niż Niemcy, którzy przez ostatnie lata byli najbardziej aktywnymi inwestorami. Najpopularniejszym miastem jest dla obcokrajowców Warszawa.

Z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że w 2014 r. cudzoziemcy kupili w Polsce 170 tys. metrów kwadratowych mieszkań. Przy założeniu, że mieszkanie ma 50-55 mkw. oznacza to zakup 3-3,5 tys. lokali. Najwięcej, bo prawie 18 proc., to inwestycje dokonane przez obywateli Niemiec, którzy kupili 30,2 tys. mkw. mieszkań, o 4 proc. więcej niż rok temu.

Warto jednak zwrócić uwagę na Ukraińców, którzy wg zestawienia MSW znajdują się na drugim miejscu na liście cudzoziemców kupujących w Polsce mieszkania. W ubiegłym roku nabyli oni 24,1 tys. mkw. mieszkań, co oznacza wzrost rok do roku o 30 proc. i ponad 14 proc. łącznego metrażu zakupów cudzoziemców będących osobami fizycznymi. W 2013 r. odsetek ten stanowił 11,4 proc., a w 2006 r. było to poniżej 5 proc. Tak dynamiczna zmiana jest prawdopodobnie związana z niestabilną sytuacją w ich kraju i atrakcyjnością polskiego rynku należącego do Unii Europejskiej.

W dalszym kręgu krajów, których obywatele kupują w Polsce najwięcej mieszkań są Wielka Brytania, Francja, Włochy, Białoruś i Rosja. Rosjanie odpowiadają za niespełna 4 proc. powierzchni mieszkań kupionych w ubiegłym roku przez obcokrajowców. Łącznie dziesiątka najaktywniejszych krajów to ponad 2/3 powierzchni wszystkich lokali.

>>> Czytaj też: Dlaczego Niemcy wolą wynajmować mieszkania a Polacy kupować?

Reklama

Chińczycy coraz częstszymi inwestorami

Z danych MSW wynika, że w ubiegłym roku nieruchomości mieszkalne w Polsce kupili obywatele 92 krajów, wśród nich tak egzotycznych jak Wyspy Marshalla, Gwatemala, Dominikana czy Mauritius. W statystykach uwagę zwraca też wzrost aktywności inwestycyjnej obywateli Chin. W 2013 r. kupili oni 3 tys. mkw. mieszkań, a w ubiegłym roku było to już 4,8 tys. mkw., czyli około sto mieszkań. Wzrost powierzchni lokali kupionych przez Chińczyków wyniósł rok do roku prawie 60 proc.

Łącznie mieszkaniowe zakupy cudzoziemców będących osobami fizycznymi wzrosły o 4,6 proc. Gdy doliczyć do tego osoby prawne, będzie to 5,2 proc. Większość mieszkań kupowanych w Polsce to jednak inwestycje osób fizycznych (prawie 80 proc.). Wśród osób prawnych dominują podmioty z Cypru, co jest efektem popularności tego kraju wśród Polaków jako miejsca optymalizacji podatkowej. Za dużą częścią cypryjskich inwestycji stoją po prostu obywatele polscy.

Rocznie cudzoziemcy (łącznie osoby fizyczne i prawne) kupują w Polsce około 4-4,5 tys. mieszkań, w tym samym do użytkowania oddawanych jest 140-150 tys. nowych lokali, zatem zakupy cudzoziemców stanowią ok. 3 proc. rocznej liczby nowych mieszkań w naszym kraju.

Warszawa numerem jeden

Obcokrajowcy najwięcej mieszkań kupują w Warszawie. W 2014 r. było to 45,4 tys. mkw., co stanowi ponad jedną czwartą powierzchni mieszkań kupionych w Polsce przez osoby fizyczne z zagranicy. Nie jest to niespodzianka, wszak jest ona największym i najbardziej płynnym rynkiem nieruchomości w Polsce. Prawie 20 tys. mkw. kupiono w Krakowie, a niespełna 13 tys. mkw. we Wrocławiu. Kolejne najpopularniejsze miasta to Poznań, Łódź, Gdańsk i Szczecin. W podziale na województwa króluje naturalnie mazowieckie (niemal 60 tys. mkw. powierzchni mieszkań kupionych przez osoby fizyczne i 18 tys. mkw. kupione przez osoby prawne).

Prawo mówi, że kupujący w Polsce nieruchomość potrzebują na to zezwolenia MSW, ale nie dotyczy to zakupu mieszkań. W ich wypadku ministerstwo musi tylko gromadzić dane o transakcjach. Podaje je w corocznych raportach wyrażając kupione przez cudzoziemców mieszkania w metrach kwadratowych powierzchni.

>>> Czytaj też: Kredyt mieszkaniowy pochłania co trzecią zarobioną złotówkę