Z proponowanych przepisów wynika, że depozyty bankowe do równowartości 50 tys. euro (ok. 175 tys. zł) będą gwarantowane w stu procentach do końca 2009 r, o ile zmiany zaakceptuje Sejm. Posiedzenie Rady Ministrów dotyczyło sytuacji na światowych rynkach finansowych.

Centrum Informacyjne Rządu podało, że rząd omówił ustalenia podjęte 7 października przez Radę ECOFIN i przyjął projekt autopoprawki do projektu nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Wydał również rozporządzenie w sprawie określenia górnej granicy środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

"Na tle innych rozwiniętych krajów Europy i świata Polska jest wyspą stabilności, co nie znaczy, że nie ma powodów do przygotowań, do działań, do decyzji, które miały by polski system bankowy i wszystkich Polaków zabezpieczyć przed skutkami ewentualnego kryzysu. (...) Ale podkreślam z całą mocą - źródła kryzysu są poza Polską i jeśli przygotowujemy dzisiaj Polskę i Polaków na rykoszet, to dlatego, że Polska w istotny sposób jest powiązana z całą światową gospodarką" - mówił po południu na konferencji prasowej Donald Tusk.

"Najważniejsza, konkretna decyzja, która będzie podjęta to autopoprawka do projektu rządowego nowelizacji ustawy o bankowym funduszu gwarancyjnym. W tej autopoprawce przyjmujemy rozwiązania, które pozwolą rządowi potem uchwałą zagwarantować depozyty osób fizycznych do poziomu ok. 175 000 zł, a także pozwolą rządowi na udzielenie pożyczki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, jeśli byłaby potrzeba jakiekolwiek gwarancje wypłacić" - mówił minister finansów Jacek Rostowski.

Reklama

Rostowski dodał też, że "w miarę potrzeby będzie możliwość rekapitalizowania banków przez państwo. Musimy być gotowi, choć nie przewiduję takich potrzeb".

Minister finansów podkreślił, że polski rząd podobnie jak wiele państw, działa wyprzedzająco. Dodał także, że wraz z prezesami Narodowego Banku Polskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami 30 największych banków działających w Polsce i te zapewniły go, że są w bardzo dobrej kondycji finansowej.

Podczas poniedziałkowego spotkania Komitetu Stabilności Finansowej omawiano pakiet aktów prawnych, które wraz z zaproponowanym wcześniej przez NBP pakietem zaufania wzmacniają stabilność finansową kraju - poinformowało ministerstwo finansów po spotkaniu KSF z przedstawicielami banków.

"W skład pakietu, o którym mówił Minister, wchodzi: ustawa o Komitecie Stabilności Finansowej, zmiana ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz projektowana ustawa o instrumentach wsparcia dla instytucji finansowych" - napisano w poniedziałkowym komunikacie. Omówiono także zmiany regulacyjne na poziomie Unii Europejskiej dotyczące polityki płynności, możliwości dokapitalizowania i źródeł finansowania sektora bankowego.

Podczas posiedzenia Komitetu przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego dokonał oceny sytuacji w krajowym systemie finansowym i na rynkach międzynarodowych."Członkowie Komitetu potwierdzili, że sytuacja na rynku finansowym w Polsce jest stabilna i nie ma zagrożeń dla systemu finansowego" - podano w komunikacie.

Państwa członkowskie strefy euro przyjęły w niedzielę w Paryżu plan ratowania banków, obejmujący m.in. gwarancje dla pożyczek międzybankowych oraz ochronę banków przed bankructwem poprzez ich rekapitalizację. W najbliższą środę podczas posiedzenia Rady Europejskiej ma dojść do dalszego uzgodnienia antykryzysowych działań - już na szczeblu wszystkich 27 państw członkowskich wspólnoty.Drugim - obok przeciwdziałania kryzysowi finansowemu - tematem unijnego szczytu ma być przyszłość Traktatu Lizbońskiego.

AL, PAP, ISB