Pierwsze analizowane przez Wspólnotę przypadki dotyczą działalności Starbucksa i Fiata w Holandii i Luksemburgu. Mają one zainicjować szerszą walkę z amerykańskimi technologicznymi gigantami.

Przypadki Fiata i Starbucksa mają być jedynie „wierzchołkiem góry lodowej”. Komisja ds. konkurencji KE na czele z Margrethe Vestager rozpocznie śledztwo na temat korzystania z preferencyjnych warunków opodatkowania przez takie firmy jak Apple i Amazon.

UE ma zasądzić w środę, że umowy pomiędzy Holandią i Starbucksem oraz Luksemburga z Fiatem złamały wspólnotowe prawo, bowiem firmy te powinny płacić normalną stawkę podatku - informuje Financial Times.

W przypadku Starbucksa wysokość podatku od osób prawnych została zredukowana  z 25 do 2,5 proc. a w przypadku Fiata z 29 do 1 proc. UE uważa, że jest to przykład nielegalnej pomocy publicznej dla sektora prywatnego.

Korporacje będą musiały zwrócić kwotę, którą uzyskały dzięki uniknięcia opodatkowania. FT informuje, że Fiat będzie winien Unii prawie 30 mln euro, a Starbucks nie więcej niż 200 mln euro.

Chociaż Holandia i Luksemburg twierdzą, że korporacje zapłaciły odpowiednią wartość podatku, przypadki te sugerują, że UE zamierza rozprawić się z kontrowersyjnymi programami pozwalającymi unikać wielkim firmom płacenia fiskusowi standardowych "danin".