Pierwsze analizowane przez Wspólnotę przypadki dotyczą działalności Starbucksa i Fiata w Holandii i Luksemburgu. Mają one zainicjować szerszą walkę z amerykańskimi technologicznymi gigantami.

Przypadki Fiata i Starbucksa mają być jedynie „wierzchołkiem góry lodowej”. Komisja ds. konkurencji KE na czele z Margrethe Vestager rozpocznie śledztwo na temat korzystania z preferencyjnych warunków opodatkowania przez takie firmy jak Apple i Amazon.

UE ma zasądzić w środę, że umowy pomiędzy Holandią i Starbucksem oraz Luksemburga z Fiatem złamały wspólnotowe prawo, bowiem firmy te powinny płacić normalną stawkę podatku - informuje Financial Times.

W przypadku Starbucksa wysokość podatku od osób prawnych została zredukowana z 25 do 2,5 proc. a w przypadku Fiata z 29 do 1 proc. UE uważa, że jest to przykład nielegalnej pomocy publicznej dla sektora prywatnego.

Reklama

Korporacje będą musiały zwrócić kwotę, którą uzyskały dzięki uniknięcia opodatkowania. FT informuje, że Fiat będzie winien Unii prawie 30 mln euro, a Starbucks nie więcej niż 200 mln euro.

Chociaż Holandia i Luksemburg twierdzą, że korporacje zapłaciły odpowiednią wartość podatku, przypadki te sugerują, że UE zamierza rozprawić się z kontrowersyjnymi programami pozwalającymi unikać wielkim firmom płacenia fiskusowi standardowych "danin".