Dłuższe niż planowano rozmowy prezydentów Polski i Chin oznaką specjalnych relacji, które nas łączą. W ten sposób spotkanie Andrzeja Dudy z Xi Jinpingiem komentują zarówno chińskie media, jak i członkowie polskiej delegacji. W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie doszło dziś do rozmów dwustronnych na najwyższym szczeblu pod przewodnictwem prezydentów obydwu państw.

Prezydent Chin Xi Jinping stwierdził, że czas i miejsce podróży polskiego prezydenta zostały dostrzeżone i bardzo pozytywnie odebrane. „Umieszczenie Chin, jedynego państwa azjatyckiego, w planach wizyt zagranicznych pierwszych 100 dni prezydentury jest wyrazem wagi, jaką przywiązuje pan do relacji chińsko-polskich” - mówił przewodniczący ChRL.

Andrzej Duda zapewniał zaś, że Polska chce wzmacniać strategiczne partnerstwo z Chinami. „Mam wielkie nadzieję na to, że strategiczne partnerstwo pomiędzy Polską, a Chinami, zawarte w 2011 roku, będzie teraz kontynuowane” - powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z prezydentem Xi Jinpingiem.

W obecności prezydentów Dudy i Xi zostały podpisane trzy porozumienia dotyczące turystyki i współpracy bankowo-inwestycyjnej.

Reklama

>>> Czytaj też: Trwa czarna seria polskiej zbrojeniówki. Program Gepard może zostać wstrzymany

Partnerstwo BGK i ICBC

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał memorandum o współpracy z Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) - największym bankiem na świecie, obejmujące m.in. dzielenie się doświadczeniem i know-how we współfinansowaniu dużych projektów infrastrukturalnych, rozwoju parków przemysłowych, wystawianiu gwarancji dla dużych przedsiębiorstw oraz w obszarze portfela transakcji, podał BGK.

"Strony zadeklarowały także, że będą szukać możliwości współpracy w obszarze finansowania handlu, włączając w to wydawanie akredytyw importowych i eksportowych, transakcje faktoringowe na należnościach, gwarancje eksportowe, handel i inwestycje w walucie chińskiej oraz obrót instrumentami pochodnymi" - czytamy w komunikacie.

Ponadto, BGK i ICBC będą szukać możliwości prowadzenia wspólnych badań analitycznych i współpracy w projektach nakierowanych na budowanie kompetencji (współpraca w obszarze pomocy technicznej), wymiany wiedzy w obszarze zarządzania i inwestowania w fundusze dłużne i kapitałowe oraz będą postrzegać siebie nawzajem jako strategicznych partnerów w obszarze finansowania handlu i inwestycji.

"Jestem przekonany o tym, że globalna sieć i doświadczenie ICBC stworzą w przyszłości wiele możliwości do współpracy. Mogą to być konkretne projekty, takie jak porozumienia o emisji obligacji, zarządzanie inwestycjami funduszy kapitałowych, a także dzielenie się informacjami i wiedzą o rynku chińskim i produktach z obszaru bankowości inwestycyjnej. Fakt, że tak szeroko rozpoznawalna globalnie instytucja finansowa, największe przedsiębiorstwo na świecie, postrzega BGK jako ważnego partnera w regionie jest dla nas dużym zaszczytem, ale także dowodem na bardzo istotną rolę odgrywaną przez BGK w gospodarce, dostrzeganą także za granicą" - powiedział prezes BGK Dariusz Kacprzyk, cytowany w komunikacie.

>>> Czytaj też: Najmądrzejsze dzieci na Ziemi, czyli jak Polska pobiła bogate kraje w dziedzinie edukacji

BGK jest jedynym państwowym bankiem rozwoju w Polsce. Inicjuje i wdraża programy na rzecz wzrostu gospodarczego w Polsce. Stanowi centrum kompetencji w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportowych, spółek komunalnych oraz samorządu lokalnego. Bank rozwija systemy poręczeń i gwarancji mających na celu rozwój przedsiębiorczości.

Polska bogatsza niż Niemcy?

Mec. Jacek Bartosiak z "Nowej Konfederacji" w wywiadzie dla Polskiego Radia przekonywał, że Polska pełni szczególną rolę dla Chin, gdyż nasz kraj jest naturalnym łącznikiem pomiędzy Azją a Europą, który pozwala ominąć jedną z przeszkód geograficznych, jaką jest pasmo Karpat. Sprawia to, że taka trasa jest najlepszą możliwą trasą dla kapitału na drodze z Chin do Europy Środkowej.

Jacek Bartosiak argumentował, że gdyby udało się zbudować tą drogą lądowe połączenie pomiędzy Chinami a Europą, oznaczałoby to nastanie nowego ładu gospodarczego - alternatywnego wobec szlaków morskich, które są dziś kontrolowane przez Stany Zjednoczone.

Szczególna rola Polski na szlaku lądowym Chiny-Europa stoi w pewnej sprzeczności z interesami niemieckimi, bowiem to Berlin chciałby zajmować taką pozycję. Geografia jednak sprzyja Polsce. Wykorzystajmy to i bądźmy bogatsi od Niemców, tak jak w przeszłości - komentował Jacek Bartosiak. To całkiem możliwy scenariusz - przekonywał analityk.

Źródło: IAR/ISB News/media