Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Stratfor: Oto geopolityczne prognozy dla Europy

22 października 2015, 05:17
Napływ imigrantów i uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w najbliższych miesiącach pozostanie jednym z najważniejszych problemów dla Unii Europejskiej. Działania podejmowane przez państwa członkowskie, związane ze wzmocnieniem ochrony granic lądowych oraz chłodniejsza pogoda, mogą nieco złagodzić imigrancki exodus. Jednocześnie UE rozszerzy operacje morskie związane z poszukiwaniem i zajmowaniem statków na wodach międzynarodowych, co w konsekwencji doprowadzi do gwałtownych starć z handlarzami ludźmi. Próby podejmowane przez UE odniosą jednak niewielki sukces. Podobnie jak działania związane z przekazywaniem krajom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej środków finansowych, które mogłyby ograniczać napływ imigrantów. Warto pamiętać, że w krajach takich jak Libia, nie ma dziś rządu centralnego, z którym UE mogłaby w ogóle negocjować. Pieniądze nie pomogą również w zatrzymaniu uchodźców w takich krajach jak Turcja czy Liban, ponieważ – ze względu na bariery prawne – imigranci nie będą mogli podjąć w tych miejscach zatrudnienia. Pod naciskiem ugrupowań konserwatywnych, Niemcy zaostrzą swoje stanowisko wobec kryzysu imigranckiego i zrobią wszystko, aby stać się krajem mniej atrakcyjnym dla osób ubiegających się o azyl. Utrzymane zostaną również kontrole graniczne, które mają na celu zablokowanie najpopularniejszych tras migracji.
Napływ imigrantów i uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w najbliższych miesiącach pozostanie jednym z najważniejszych problemów dla Unii Europejskiej. Działania podejmowane przez państwa członkowskie, związane ze wzmocnieniem ochrony granic lądowych oraz chłodniejsza pogoda, mogą nieco złagodzić imigrancki exodus. Jednocześnie UE rozszerzy operacje morskie związane z poszukiwaniem i zajmowaniem statków na wodach międzynarodowych, co w konsekwencji doprowadzi do gwałtownych starć z handlarzami ludźmi. Próby podejmowane przez UE odniosą jednak niewielki sukces. Podobnie jak działania związane z przekazywaniem krajom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej środków finansowych, które mogłyby ograniczać napływ imigrantów. Warto pamiętać, że w krajach takich jak Libia, nie ma dziś rządu centralnego, z którym UE mogłaby w ogóle negocjować. Pieniądze nie pomogą również w zatrzymaniu uchodźców w takich krajach jak Turcja czy Liban, ponieważ – ze względu na bariery prawne – imigranci nie będą mogli podjąć w tych miejscach zatrudnienia. Pod naciskiem ugrupowań konserwatywnych, Niemcy zaostrzą swoje stanowisko wobec kryzysu imigranckiego i zrobią wszystko, aby stać się krajem mniej atrakcyjnym dla osób ubiegających się o azyl. Utrzymane zostaną również kontrole graniczne, które mają na celu zablokowanie najpopularniejszych tras migracji. / ShutterStock
Amerykańska agencja Stratfor, nazywana cieniem CIA, opracowała raport dotyczący geopolitycznych prognoz na ostatni kwartał 2015 r. W jakim kierunku zmierza Europa? Jak będzie wyglądał układ sił na początku przyszłego roku? Oto najciekawsze prognozy Stratfor.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej