Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9%. To najwyższy wynik dla naszego kraju od IV kwartału 2011 r. Zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym prognoza uległa poprawie, odpowiednio o 2 i o 4 pkt proc.

"Ten rok kończymy w optymistycznej i stabilnej atmosferze, jaka od dłuższego czasu konsekwentnie utrzymuje się na rynku pracy. Płynące od pracodawców sygnały wskazują, że nadchodzące miesiące przyniosą zarówno więcej miejsc pracy, jak i lepsze warunki zatrudnienia. Jak wynika z naszych badań oraz obserwacji rynku, prognozy dotyczące zatrudnienia w poszczególnych branżach są mieszane, jednak w każdym z sektorów odnotowujemy wzrost liczby ofert. Po grudniu możemy spodziewać się zakończenia czasu rekrutacji do prac sezonowych, które rokrocznie są dodatkowym zastrzykiem dla rynku pracy w okresie około świątecznym. Nie wpłynie to jednak na ogólny obraz rynku, który staje się coraz bardziej przyjazny pracownikom" - powiedziała dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas, cytowana w komunikacie.

We wszystkich 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższy wynik odnotowano dla sektorów produkcja przemysłowa, budownictwo oraz handel detaliczny i hurtowy, odpowiednio, dla którego prognoza wynosi odpowiednio +18%, +17% i +15%. Zauważalnie pozytywny klimat na szukanie pracy odnotowano również w branżach Instytucje sektora publicznego oraz rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +10% oraz +8%.

Umiarkowany optymizm uzyskano dla sektorów transport/ logistyka/ komunikacja, restauracje/ hotele, a także finanse/ ubezpieczenia/ nieruchomości/ usługi, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +6%, +5% i +4%. Niewielki optymizm odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z sektora energetyka/ gazownictwo/ wodociągi, gdzie prognoza wynosi +3%. Najniższy wynik uzyskano dla branży kopalnie/ przemysł wydobywczy, dla której odnotowano prognozę na poziomie +1%.

Reklama

"Pracodawcy coraz częściej deklarują chęć powiększania swoich zespołów. Utrudnieniem dla nich jest jednak narastający niedobór talentów, którego skutkiem są trudności w pozyskiwaniu odpowiedniego personelu. Zmusza to firmy do większego inwestowania w pracowników, podwyższania wypłacanych wynagrodzeń oraz nakładów na systemy motywacyjne. To też powód częstszego sięgania przez firmy po wsparcie agencji zatrudnienia, wyspecjalizowanych w prowadzeniu rekrutacji. Pomagają pracodawcom w pozyskaniu poszukiwanych talentów, ale też dostarczają doradztwa, tak cennego na współczesnym rynku. Również dla poszukujących pracy kontakt z agencją zatrudnienia jest istotnym wsparciem, umożliwiając im dostęp do jeszcze większej liczby różnorodnych i sprawdzonych ofert, których na naszym rynku wciąż przybywa" - podsumowała Janas.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Raport dla I kwartału 2016 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 14 a 27 października 2015 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.

>>> Czytaj też: Atmosfera w pracy najważniejsza? To badanie pokazuje, że to mit