"Uznanie przez Radę Wykonawczą MFW spełnienia kryteriów kwalifikacyjnych do FCL potwierdza, że Polska jest krajem o stabilnej gospodarce i systemie fiskalnym. W grudniu ub. roku wystąpiłem do MFW z inicjatywą obniżenia wysokości linii. Dzięki temu koszty jej obsługi już w 2016 roku będą niższe o 42 mln zł" - napisał Szałamacha w komentarzu.

"Prognoza wzrostu PKB Polski na 2016 rok została właśnie podniesiona przez Bank Światowy do 3,7% z 3,6%, co dodatkowo potwierdza solidne fundamenty polityki gospodarczej rządu" - dodał minister.

Szałamacha poinformował też, że rozważa stopniowe wychodzenie z FCL w przyszłości, jednak ze względu na czynniki zewnętrzne (osłabienie gospodarki Chin, konflikt zbrojny na Ukrainie) uznał, że zasadne jest utrzymanie obniżonej linii jako elementu stabilizacyjnego.

Na wniosek Polski linia FCL została zmniejszona z 15,5 mld SDR do 13 mld SDR.

Reklama

Rada Wykonawcza MFW dokonała przeglądu wypełniania przez Polskę kryteriów kwalifikujących do dostępu do FCL. Obowiązkowy przegląd przeprowadzony po roku obowiązywania linii kredytowej przyznanej na okres 24 miesięcy w styczniu 2015 r. w wysokości 15,5 mld SDR potwierdził silne fundamenty polskiej gospodarki oraz właściwą politykę makroekonomiczną, co jest warunkiem kontynuacji dostępu Polski do środków Funduszu.

Raport ekspertów MFW podkreśla "bardzo mocne fundamenty polskiej gospodarki i skuteczną politykę makroekonomiczną, które stanowią podstawę wzrostu gospodarczego", a także "deklarację obecnego rządu kontynuacji odpowiedzialnej polityki gospodarczej i umacniania systemu instytucjonalnego".

"Polska zamierza w dalszym ciągu traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierza dokonywać ciągnień środków w ramach przyznanego instrumentu" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

Instrument FCL został wprowadzony przez MFW 24 marca 2009 r. i przedłużony 30 sierpnia 2010 r. FCL jest dostępna dla krajów z bardzo dobrymi fundamentami gospodarczymi oraz dobrą polityką i historią wdrażania polityki, i jest szczególnie przydatna jako instrument zapobiegania kryzysom. FCL jest odnawialną linią kredytową, która może być zatwierdzona na okres jednego lub dwóch lat. Dwuletnie porozumienie obejmuje przegląd kwalifikacji po pierwszy roku. Jeżeli kraj skorzysta z FCL, okres spłaty trwa od trzech do pięciu lat.

Pierwsze porozumienie dla Polski w sprawie FCL zostało zatwierdzone 6 maja 2009 r. Kolejne porozumienia zostały zatwierdzone 2 lipca 2010 r., 21 stycznia 2011 r. oraz 18 stycznia 2013 r.

>>>Czytaj więcej: Pieniądze na dzieci rozdane solidarnie czy liberalnie?

Polska jest członkiem MFW od 1986 r., z kwotą udziałową w wysokości 1 688,4 mln SDR-ów (ok. 2 154,2 mln euro).